Dvojctihodné koláče
Ať už je znáte jako dvojctihodné nebo moravské, v obou případech jsou to koláče s dvojí náplní. Jedna se skrývá uvnitř, zabalená do těsta, druhá je pak nahoře na koláči posypaná drobenkou. Na první pohled tak vypadají jako obyčejné koláče, o to větší překvapení, když do nich kousnete.

Dovnitř koláče se obvykle dává tvarohová náplň, nahoru pak švestková povidla, ale může to být i marmeláda nebo kousky ovoce. Tedy alespoň tak se to ve většině receptů uvádí. Já občas dávám náplně tak, jak mě napadne a každé kousnutí je pak trochu sázka do loterie.
Nemusíte mít strach, koláče s dvojí náplní nejsou o nic složitější, než ty klasické. Nejdříve zabalíte do těsta tvarohovou náplň, uděláte vlastně takovou malou buchtičku. Nahoře pak lehce promáčknete a přidáte povidla. Já jsem jako obvykle „natlačila“ do koláčů co nejvíce náplně, takže mi jich několik lehce prasklo. Nicméně na chuti jim to určitě nic neubralo.

Dvojctihodné koláče (20 ks):
- 100 ml mléka
- 20 g čerstvého droždí
- 250 g hladké mouky (použila jsem špaldovou)
- špetka soli
- špetka muškátového oříšku
- 50 g cukru krupice
- citronová kůra
- 2 žloutky
- 50 g másla
Do vlažného mléka dejte lžíci cukru a přidejte rozdrobené droždí. Na teplém místě nechte vzejít kvásek.
Do mísy prosejte mouku, přidejte sůl, muškátový oříšek, zbytek cukru a citronovou kůru, dobře promíchejte. Máslo rozpusťte a nechte zchladnout.
Vzešlý kvásek vlijte do mísy s moukou, přidejte žloutky a začněte zpracovávat těsto. Po chvilce přidejte rozpuštěné máslo a pokračujte v hnětení. Vypracujte vláčné a nelepivé těsto. Dejte do mísy, lehce poprašte moukou, přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě 30-40 minut kynout. Pak těsto propracujte a nechte znovu dalších 30 minut kynout.
Já si obvykle zapnu troubu na 30 stupňů a nechávám těsto kynout v troubě.

Náplně:
- 250 g tvarohu v kostce (ne vaničkový)
- 1 malé vejce
- citronová kůra
- 70-80 g cukru krupice
- 1 lžička kukuřičného škrobu nebo vanilkového pudingu
—————————————————————–
- švestková povidla
- skořice a rum na dochucení
Tvaroh smíchejte v misce s vajíčkem, citronovou kůrou, cukrem a škrobem. V případě potřeby přislaďte.
Povidla můžete ochutit špetkou skořice a dle potřeby trochu naředit rumem. Pokud jsou povidla naopak hodně „tekutá“, přidejte trochu strouhaného perníku.
Drobenka:
50 g polohrubé mouky
30 g cukru krupice
30 g másla
Mouku s cukrem dejte do mísy a promíchejte. Přidejte na kousky nakrájené, lehce změklé máslo a rukou vypracujte drobenku. Drobenku připravíte také snadno a rychle v mixéru či food procesoru.
Příprava koláčů
- vejce na potření koláčů
- (ca. 30 g rozpuštěného másla + rum dle chuti) – lze vynechat

Troubu předehřejte na 195 stupňů, dva plechy si vyložte pečícím papírem.
Vykynuté těsto rozdělte na 20 kousků. Každý kousek zmáčkněte do placičky, dejte lžičku tvarohové náplně a zabalte. Spojem dolů položte na připravený plech. Takto připravené kousky nechte na plechu 15 minut kynout.
Do každého kousku pak udělejte důlek, opatrně prsty promáčkněte střed a okraje pomažte rozšlehaným vajíčkem. Naplňte švestkovými povidly a posypte drobenkou.
Dejte péct do vyhřáté trouby na 12-15 minut, až jsou hezky do zlatova.
Ihned po vytažení z trouby můžeme koláče pokapat máslovo-rumovou směsí, díky které koláče krásně voní a zůstanou dlouho vláčné. I když v tomto případě budou vláčné díky tvarohové náplni i bez rumu.


