Nadýchaný vanilkový krém, měkoučký piškot a čerstvé jahody. Ideální kombinace pro dort k oslavě výročí svatby. Jahody ještě nejsou úplně perfektní, ale já měla tentokrát šťastnou ruku. Kromě toho, že dobře vypadaly, byly i moc dobré. 

Tenhle dort si žádá pravou vanilku, takže zapomeňte na vanilínové náhražky, rozdíl je opravdu zásadní. Pokud pečete pravidelně, není nic snazšího, než si udělat svůj vlastní vanilkový cukr nebo extrakt doma. Stačí Vám k tomu jen pár opravdu kvalitních vanilkových lusků a cukr nebo alkohol. 

Korpus jsem zvolila svůj osvědčený a velmi oblíbený, jen jsem upravila množství pro formu o velikosti 20 cm. Dno formy si vyložte pečícím papírem a troubu předehřejte na 170 stupňů.

Na korpus si připravte:

 • 4 vejce (bílky a žloutky odděleně)
 • 120 g cukru krupice
 • 130 g hladké mouky
 • 30 g oleje nebo rozpuštěného másla
 • vanilkový cukr/extrakt
 • citronový olej/kůra

Bílky vyšlehejte s krupicovým cukrem na pevný sníh. Nejprve na nižší otáčky šlehejte samotné bílky, až se vytvoří bílá pěna, pak přisypte postupně cukr a zvyšte šlehání na maximum. Žloutky našlehejte s vanilkovým cukrem/extraktem a citronovou kůrou do pěny. Obě hmoty lehce spojte, přidejte prosátou mouku a nakonec olej. 

Těsto naplňte do dortové formy o průměru 20 cm a dejte péct do předem vyhřáté trouby. Po 20 minutách snižte teplotu na 150 stupňů a pečte dalších 15-20 minut, až je korpus upečený. Zjistíte starou osvědčenou metodou pomocí špejle.

Korpus nechte 10 minut vychladnout, pak ostrým nožem ořízněte boky dortu, aby se uvolnil korpus od formy a překlopte na chladicí mřížku. 

Já peču obvykle korpus den předem, přes noc zabalím do folie a nechám na chladném místě pěkně odležet. 

Den předem si můžete připravit i část krému. 

 • 250 ml mléka (tučné nebo polotučné)
 • 1 vanilkový puding
 • vanilkový lusk/cukr/extrakt
 • 3 – 4 lžíce cukru krupice
 • 50 g másla
 • + 250 ml smetany ke šlehání min. 33% (nejlépe 40%)

Puding si uvařte běžným způsobem, ale bez cukru, ten přidejte až na konec, nebude se Vám tak připalovat. Pokud použijete vanilkový lusk, podélně ho rozřízněte a semínka dejte vařit společně s mlékem. Vanilkový cukr nebo extrakt můžete přidat až po uvaření pudingu. Ještě do teplého pudingu vmíchejte máslo. Dejte do mísy, přikryjte potravinářskou folií a nechte vychladit, nejlépe do druhé dne. 

Vychlazený pudingový základ dobře vyšlehejte, dle chuti můžete dosladit. Zvlášť si vyšlehejte smetanu. Pro tyhle účely používám raději smetanu se 40% obsahem tuku, lépe drží tvar, ale zvládne to i běžná 33%, doporučuji kupovat čerstvou smetanu. V každém případě by měla být dobře vychlazená. Ušlehanou smetanu opatrně vmíchejte do pudingu, vznikne Vám lehký nadýchaný a naprosto božský krém. Není sice nijak pevný, zdobit s ním bych určitě neradila, ale do dortu je fantastický. 

Korpus dvakrát vodorovně prořízněte, naplňte krémem a kousky čerstvých jahod. Část krému si nechte na obmazání boků a vršek dortu. Vše pak dozdobte čerstvými jahodami nebo dle vlastní fantazie. Má-li dort sloužit jako dárek, stejně jako v mém případě, můžete ho ještě obvázat mašlí. Pro tento účel doporučuji nejdříve obložit boky dortu oblíbenými sušenkami. Všechno nejlepší k výročí :o)