Dorty jako takové připravuji moc ráda, o to víc, když je některý z nich určen jako dárek. Obvykle se snažím zjistit, co má oslavenec rád nebo naopak nesnáší, aby si na dortu opravdu pochutnal. Pokud mám volnou ruku, řídím se většinou svou vlastní intuicí nebo volím osvědčenou klasiku. Stejně tak tomu bylo u tohoto dortu. 

Oslavencem byla babička mých známých, která slavila úctyhodné 88. narozeniny. Okamžitě jsem zavrhla „moderní“ příchuti typu mango nebo pistácie a vsadila na vanilku s čokoládou, která mimochodem patří i k mým favoritům. A protože má babička ráda marcipán, přidala jsem pár dekorací z této mandlové hmoty. V dortu samozřejmě nechybí ani rum, kterým hojně prokapávám dortové pláty.

Protože jsem si už před časem oblíbila krémy na bází smetany a čokolády, tzv. šlehané ganache, volba byla jasná. Oba krémy, vanilkový i čokoládový, je potřeba připravit den před plněním dortu. Obecně doporučuji rozdělit přípravu dortu do 2-3 dnů, dortům tohoto typu to jednoznačně prospěje. První den si můžete také upéct dortový korpus, tentokrát jsem vybrala vanilkový se strouhanou čokoládou.

Zvažovala jsem ještě variantu přidat do dortu nějaké ovoce, např. kompotované broskve nebo višně, ale nakonec jsem to zavrhla. V naší rodině by to bylo považováno za barbarství, „kazit“ tak dobrý dort ovocem. Pokud ale máte ovoce v dortech rádi, klidně si ho tam přidejte.

Z níže uvedených surovin připravíte dort o průměru cca 23 cm.

Vanilkový krém:

 • 180 g bílé čokolády
 • 200 g smetany ke šlehání 33%
 • 1 lžíce glukosy nebo medu
 • vanilková pasta (řiďte se pokyny výrobce a vlastní chutí), lze nahradit vanilkovým luskem
 • + k našlehání 150 g smetany ke šlehání 33%

Čokoládu dejte do mísy a rozpusťte ve vodní lázní nebo mikrovlnné troubě. 

Smetanu zahřejte společně s glukosou (medem), přidejte vanilkovou pastu a dobře promíchejte. Ve třech krocích nalijte na rozpuštěnou čokoládu a vymíchejte do hladka. Nakonec prošlehejte tyčovým mixérem. Přikryjte folií a dejte do lednice min. na 12 hodin vychladit.

Až budete chtít dort plnit, přilijte k vychlazenému základu 150 g smetany, dobře promíchejte stěrkou a vyšlehejte do pevného krému. Doporučuji ke konci šlehat raději na nižší otáčky. 

Čokoládový krém:

 • 300 g smetany ke šlehání 33%
 • 100 g hořké čokolády 50-60%

Čokoládu nasekejte na malé kousky, dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Stěrkou vymíchejte do hladka, pak ještě promixujte tyčovým mixérem. Přikryjte folií a dejte do lednice min. na 12 hodin vychladit.

Před plněním dortu vychlazenou směs vyšlehejte do pevného krému. Ke konci šlehejte raději pomaleji, aby se krém nepřešlehal. 

Vanilkový korpus s kousky čokolády o průměru 23 cm:

 • 6 vajec, odděleně (použila jsem velikost „L“)
 • 180 g cukru krupice
 • 1 lžíce vanilkového cukru
 • 200 g hladké mouky
 • 30 g hořké čokolády min. 50%, hrubě nastrouhané
 • 50 g rostlinného oleje

Troubu předehřejte na 170 stupňů, dno kulaté dortové formy o průměru 23 cm vyložte pečícím papírem. 

Bílky vyšlehejte s krupicovým cukrem na pevný sníh. Nejprve na nižší otáčky šlehejte samotné bílky, až se vytvoří bílá pěna, pak přisypte postupně cukr a zvyšte šlehání na maximum. Žloutky našlehejte s vanilkovým cukrem do pěny. Obě hmoty lehce spojte, přidejte nastrouhanou čokoládu, prosátou mouku ve 2-3 dávkách a nakonec olej. 

Těstem naplňte formu a dejte péct do vyhřáté trouby na 20 minut. Pak snižte teplotu na 150 stupňů a pečte dalších cca 15 minut, až je korpus upečený. Zjistíte pomocí špejle. 

Korpus nechte chvilku vychladnout ve formě, pak ostrým nožem ořízněte boky dortu, aby se uvolnil korpus od formy a překlopte na chladicí mřížku. 

Pokud nebudete hned plnit, zabalte do folie a dejte do chladu.

Sestavení dortu

Korpus dvakrát vodorovně prokrojte, vzniknou Vám tři pláty. V případě potřeby seřízněte vršek dortu do roviny.

První plát položte na tác, pokapejte rumem nebo vaječným koňakem a rozetřete čokoládový krém. Přiklopte druhým plátem, opět pokapejte alkoholem a rozetřete vanilkový krém. Na vanilkový krém položte třetí plát a lehce přimáčkněte. Malé množství krému si nechte na pomazání dortu z boku a na navrchu. Dort dejte vychladit do lednice, nejlépe přes noc.

Čokoládová poleva:

 • 200 g hořké čokolády 50-55%
 • 150 g smetany ke šlehání 33%

Nasekanou čokoládu dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Stěrkou vymíchejte do hladké emulze a nechte za občasného míchání při pokojové teplotě zcela vychladnout. Směs by měla zhoustnout.

Vychlazený dort polijte připravenou polevou. Nejlépe to jde na mřížce, kterou si položíte na tác či větší talíř. Přebytečná poleva krásně zteče a můžete ji tak použít opakovaně. Polevu na bocích můžete lehce upravit (uhladit) nožem. Dort přendejte na tác nebo dortovou podložku a jakmile začne poleva trochu zasychat, dozdobte.

Ozdoby na dort

 • marcipán (min. 30% podíl mandlí)
 • kousky čokolády
 • cukrové kuličky
 • prášková barva

Dekorace doporučuji připravit před politím dortu, protože poleva rychle tuhne a dekorace by pak hůře držely.

Marcipán vyválejte na pruh cca 70 cm dlouhý, výška 4-5 cm. Já si obvykle připravím pruh trochu širší a pak podle pravítka seříznu do roviny. Marcipán neválejte příliš do tenka, jinak se bude trhat a natahovat. Pruh můžete nechat chvilku „oschnout“, bude se pak lépe přenášet na dort.

Z marcipánu si můžete také vyrobit jednoduché kytičky, stačí vyválet z marcipánu malý proužek, po jedné delší straně lehce zmáčknout a srolovat do ruličky.

Marcipán jsem použila i na „zlaté“ kuličky. Jednoduše jsem si udělala kuličky z marcipánu a pomocí štětce pak nanesla zlatou práškovou barvu.

Zbytek dekorace tvoří nalámané kousky čokolády a cukrové kuličky.