Jeden pistáciový dort už na blogu mám, tohle je taková jeho malá obměna. Tentokrát jsem k pistáciovému krému vybrala svůj oblíbený ořechový korpus a obmazání doplnila sněhovým máslovým krémem s příchutí pistácie. No a protože se jednalo o narozeninový dort pro malou holčičku, nesměly chybět ani růžové makronky.

Sněhový máslový krém na obmazání jsem zvolila záměrně. Dort se s ním dobře a hlavně hezky do roviny obmaže a po ztuhnutí je pevný. Riziko poškození při manipulaci je tak minimální, případně se snadno „opraví“. Zároveň vydrží hezky „svěží“, nemá tendenci jako některé krémy do druhého dne okorat.

Jako u většiny dortů i tady doporučuji přípravu rozdělit alespoň do dvou dnů. Nemusíte se tak „honit“ několik hodin v kuse a dortu to jen prospěje. Je lepší, když se rozleží a jednotlivé vrstvy se tak hezky propojí. V prvním dni si upečte korpus a v mezi čase připravte krém. Druhý den pak sestavte a můžete i dokončit. Já obvykle protahuji přípravu i na den třetí.

Ořechový korpus (forma o průměru 20 cm):

Troubu předehřejte na 170 stupňů. Dortovou formu o průměru 20 cm vyložte pečícím papírem (jen dno).

Žloutky vyšlehejte se lžící cukru do pěny. Z bílků a zbývajícího cukru ušlehejte pevný sníh. Nejdříve šlehejte samotné bílky při střední rychlosti, až se vytvoří bílá pěna, začněte pomalu přisypávat cukr a následně pak zvyšte otáčky na maximum.

Vyšlehané žloutky přidejte ke sněhu a opatrně promíchejte. Přisypte mleté ořechy, promíchejte, pak prosátou mouku. Dobře zapracujte stěrkou do těsta. Nakonec přilijte olej.

Těsto přendejte do připravené formy a dejte péct asi na 25-30 minut do vyhřáté trouby. Špejlí si ověřte, že je korpus propečený. Nechte zchladnout ve formě, pak opatrně ořízněte boky korpusu a překlopte na chladicí mřížku. Pokud nebudete plnit hned, po úplném vychladnutí zabalte do folie a dejte do chladu.

Pistáciový krém (připravit den předem):

  • 300 ml smetany ke šlehání 33%
  • 150 g kvalitní bílé čokolády
  • pistáciová ochucovací pasta* – množství dle chuti nebo pokynů výrobce
  • + 3 lžíce mascarpone k našlehání

Čokoládu a pistáciovou pastu dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Nechte chvilku odstát, pak stěrkou promíchejte do hladka. Nakonec promixujte celou směs tyčovým mixérem. Přikryjte folii a dejte do lednice alespoň na 12 hodin vychladit.

Až budete chtít dort plnit, k vychlazené směsi přidejte mascarpone a vyšlehejte do krému. Doporučuji šlehat při středních otáčkách, zvláště ke konci hlídat, aby se krém nepřešlehal.

Sestavení dortu

Ořechový korpus dvakrát vodorovně prokrojte, vzniknou vám tak tři pláty. Dobře to jde pilkou nebo strunou, případně dlouhým zubatým nožem.

První plát položte na tác, můžete pokapat rumem nebo ořechovým likérem, naneste necelou polovinu krému a rovnoměrně rozetřete. Přiklopte druhým plátem, lehce přimáčkněte a opět pokapejte rumem a rozetřete krém. Zbytkem krému lehce obmázněte boky a vršek dortu. Vrstva je opravdu jen slabá, protože finální obmazání se bude dělat sněhovým krémem.

Naplněný dort dejte na několik hodin do lednice vychladit, klidně i přes noc.

Pistáciový sněhový máslový krém

  • sněhový máslový krém – recept tady na blogu
  • pistáciová ochucovací pasta* – množství dle chuti nebo pokynů výrobce

Sněhový máslový krém připravte dle receptu na blogu. Ke konči zašlehejte do krému pistáciovou pastu. Doporučuji řídit se chutí nebo pokyny výrobce. Každá pasta je trochu jiná, liší se kvalitou i intenzitou. Krém by neměl být moc tuhý, pro obmazání je lepší taková méně pevná varianta.

Krém naneste v silnější vrstvě nožem nebo sáčkem po celém obvodu dortu. Dlouhým rovným nožem nebo nerezovou stěrkou krém uhlaďte do roviny. Nejlépe to jde, pokud máte dort na točně a dortem si při uhlazování otáčíte. Naneste krém i na vršek dortu a nožem ohlaďte do roviny. Doporučuji uhlazovat od kraje ke středu.

Množství krému je orientační, možná vám ho trocha zbude. Záleží, jak silnou vrstvu na dort dáte.

Dort ozdobte dle fantazie, já jsem na boky dortu nalepila půlky makronek (hned po namazání, než krém ztuhne). Nahoře je dekorace z pistáciové polevy odlitá v silikonové formě a makronky slepené pistáciovým máslovým krémem.

* pastu koupíte na cukrářských eshopech, já jsem použila pistácivou pastu de luxe – koupíte např. tady