Kávový dort už jsem připravovala několikrát, ale takhle verze je myslím nejvíc povedená. Kombinace nadýchaného kakaového korpusu a jemného kávového krému je prostě božská. Jak už jsem párkrát zmiňovala, kafe jako takové moc nepiju, ale kávovému dortíku prostě neodolám.

Tento kakaový korpus je můj favorit a peču ho asi nejčastěji. Recept jsem před lety objevila na fóru dortomanie a na blogu ho naleznete už u několika příspěvků. Nicméně tady je v plné velikosti na klasický dort. Ideální je upéct si ho den předem, krásně zvláční a bude se s  ním lépe pracovat.

Podobně jako korpus, tak i kávový krém nebude pro pravidelné čtenáře nic nového. Najdete ho např. u Bezé rolády s kávovým krémem nebo u Kávových cupcakes. Osobně mám tyhle krémy na bázi smetany a čokolády moc ráda. Jsou rychlé a jednoduché na přípravu a chutí se jim nic nevyrovná. Je samozřejmě potřeba použít kvalitní čokoládu, zvláště v tom případě, kdy se jedná o bílou. Nebojte se přidat kávy do základu krému více, protože se chuť následně ještě zjemní přidáním mascarpone.

Kakaový korpus o průměru 22-23 cm: 

 • 180 g cukru krupice
 • 7 vajec, odděleně
 • 80 g oleje
 • 70 g hladké mouky
 • 40 g hrubé nebo polohrubé mouky
 • 50 g kakaa

Troubu předehřejte na 180 stupňů, dortovou formu nebo ráfek o průměru 22-23 cm vyložte pečícím papírem.

Bílky vyšlehejte s cukrem do pevného sněhu. Z počátku šlehejte samotné bílky na střední otáčky, až se vytvoří pěna, začněte pomalu přidávat cukr a zvyšte šlehání na maximum.

Žloutky vyšlehejte za postupného přilévání oleje. Přidejte k vyšlehaným bílkům a stěrkou promíchejte.

Obě mouky a kakao prosejte do mísy a opatrně vmíchejte do vaječné hmoty, nejlépe ve dvou až třech dávkách. Míchejte pouze stěrkou nebo vařečkou, nikoliv šlehačem.

Těsto dejte do připravené formy, uhlaďte do roviny a dejte péct do vyhřáté trouby na 30-40 minut. Špejlí si ověřte, zda je korpus propečený.

Korpus ihned po vytažení z trouby i s formou otočte vzhůru nohama na horký plech. Nechte takto vychladnout. Korpus bude díky tomuto „manévru“ krásně vláčný a vyrovná se případný „kopeček“ nahoře na korpusu. Po zchladnutí opatrně ořízněte boky formy a korpus z formy vyjměte.

Pokud nebudete hned plnit, zabalte korpus do folie a dejte do chladu.

Kávový krém (připravit den předem): 

 • 500 ml smetany ke šlehání 33%
 • 250 g kvalitní bílé čokolády (např. Belcolade, Callebaut, Valrhona)
 • 5-6 lžic rozpustné kávy (dle vaší chuti a použitého druhu)
 • + 250 g mascarpone k našlehání

Smetanu zahřejte, rozmíchejte v ní kávu a nalijte na bílou čokoládu. Nechte chvilku odstát, pak vymíchejte do hladka. Celou směs promixujte tyčovým mixérem, přikryjte folií (položte přímo na tekutinu) a dejte do lednice alespoň na 8 hodin vychladit.

Až budete chtít dort plnit, k vychlazenému základu přidejte mascarpone a společně vyšlehejte do krému. Doporučuji šlehat na nižší až střední otáčky, raději pomalu, zvláště ke konci hlídat, aby se krém nepřešlehal.

Sestavení dortu 

 • kakaový korpus
 • kávový krém
 • malý šálek silné kávy na prokapání

Korpus dvakrát vodorovně prokrojte, vzniknou vám tři pláty. Pokud chcete mít dort hezky rovný, sestavujte dort vzhůru nohama, tzn. dno korpusu použijte jako vršek.

První plát položte na tác a pokapejte kávou. Rovnoměrně rozetřete asi třetinu krému. Přiklopte druhým plátem a lehce přimáčkněte. Opět pokapejte kávou a dejte druhou třetinu krému. Přiklopte třetím plátem a jen zlehka dort obmázněte. Dejte do lednice vychladit, ideálně do druhého dne. Zbytek krému si schovejte na finální obmazání.

Druhý den nebo po několika hodinách dort obmažte zbytkem krému. Dlouhým rovným nožem nebo nerezovou stěrkou krém uhlaďte do roviny. Nejlépe to jde, pokud máte dort na točně a dortem si při uhlazování otáčíte. Naneste krém i na vršek dortu a nožem uhlaďte do roviny. Doporučuji uhlazovat od kraje ke středu. Dejte do lednice vychladit.

Čokoládová poleva:

 • 100 g hořké čokolády 50-60%
 • 100 g smetany ke šlehání 33%

Čokoládu dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Nechte chvilku odstát, pak vymíchejte do hladka. Za občasného míchání nechte polevu vychladnout a lehce zhoustnout. Pro urychlení můžete dát misku na pár minut do mrazáku.

Polevu si přendejte do sáčku nebo zdobicí lahvičky a nanášejte na hranu vychlazeného dortu. Pokud poleva příliš rychle stéká po dortu dolů, nechte ji ještě trochu ztuhnout.

Zbytek polevy pak rozetřete na vršek dortu a uhlaďte. Ještě před zaschnutím polevy dort ozdobte dle vlastní fantazie. Já jsem použila makronky, mandle v čokoládě, kousky čokolády a křupinky.