Pavlova mě nikdy moc nelákala. Vycházela jsem z faktu, že je to sněhová pusinka a ty já moc nemusím. Jenže nedávno mi doma jedna mini pavlova zbyla a tak jsem ji se slovy „přeci to nevyhodím“ snědla. Wow, světe div se, byla úžasná. Netrpělivě jsem pak čekala na vhodnou příležitost, abych mohla upéct tuhle velkou krásku. 

Je pravda, že jsem dort Pavlova už před lety dělala. Tenkrát jsem upekla tři samostatné pláty a vrstvila na sebe společně se šlehačkou. Dodnes si pamatuji, jak to nešlo vůbec krájet, o servírování ani nemluvě. Takže abych se tomu vyhnula, udělala jsem tentokrát Pavlovu v podobě „misky“. Musím říct, že se krájela podstatně lépe. 

Mimochodem, znáte historii tohohle úžasného dortu? Pokud ne, určitě si o tom něco přečtěte. 

Dort Pavlova:

  • 120 g bílků, pokojové teploty
  • 200 g cukru krupice
  • 1 lžíce octa
  • 1 lžíce kukuřičného škrobu

Troubu předehřejte na 100 stupňů, na pečící papír si nakreslete kruh o průměru ca. 20-22 cm.

Bílky začněte šlehat při nižších otáčkách, až se vytvoří bílá pěna, začněte po částech přidávat cukr. Vždy počkejte, až se cukr dobře zašlehá, než přidáte další. Doporučuji přidat ve 4-5 dávkách. Šlehejte při středních otáčkách, ke konci zvyšte na maximum. Ve sněhu by neměly být patrné krystalky cukru.

Stěrkou vmíchejte ocet a škrob a dobře promíchejte. 

Těsto můžete na plech „narovnat“ lžící nebo si ho přendat do sáčku se špičkou a nastříkat. Nejprve je potřeba udělat „dno“ dortu a pak vytvořit okraje. V podstatě musíte udělat takovou misku. Záleží jen na vaší fantazii, jaký tvar bude dort mít. 

Dejte péct do vyhřáté trouby na dvě hodiny, pak troubu vypněte a nechte v ní pusinku zcela vychladnout. Já obvykle peču večer a nechávám v troubě do rána. 

Dokončení dortu

  • 250 ml smetany ke šlehání
  • 100 g mascarpone
  • čerstvé ovoce

Pavlovu opatrně sloupněte z pečícího papíru a položte na tác či podnos, na kterém budete servírovat. 

Smetanu ušlehejte společně s mascarpone. Ovoce omyjte a nakrájejte na kousky. 

Na dno dortu dejte část šlehačky a pokryjte vrstvou ovoce. Zakryjte zbývající šlehačkou a hustě poklaďte ovocem. Můžete přidat čerstvé bylinky nebo květy na ozdobu. 

Dort dejte do lednice na pár hodin rozležet, než budete servírovat. Dobře se krájí vroubkovaným nožem. 

Pavlovu doporučuji sníst v den plnění, aby se příliš nerozmáčela. Nicméně můžete si ji upéct předem a uchovat nenaplněnou v uzavřené krabici při pokojové teplotě.