Svatební a vícepatrové dorty nedělám moc často … naštěstí … jsou to vždycky nervy, aby všechno klaplo. Nicméně občas se mě na jejich přípravu ptáte, tak jsem se rozhodla vám to sepsat. A protože jsem zrovna teď jeden svatební dělala, tak jsem vám celý postup i nafotila. Berte to ale trochu s rezervou, protože patrové dorty se dají připravovat různými způsoby a každý cukrář to dělá jinak. Tohle je tedy ta moje varianta. 

Dříve jsem patrové dorty sestavovala tak, že jsem si promazala a dokončila jednotlivá patra samostatně a teprve ve finále je poskládala na sebe. Kdo pečete, tak víte, že pokud je dort obmazaný jen šlehačkou s mascarpone, tak je to celkem nadlidský výkon. Dort není za co chytit, snadno se poškodí a trefit se na střed spodního patra je skoro nemožné. Pokud jsou dorty zamražené nebo obmazané máslovým krémem, manipulace je mnohem snadnější, jenže já mám prostě radši tu šlehačku.   

Proto sestavuji patrové dorty rovnou pěkně na sobě, jedno patro po druhém. Už od začátku mám dort na finální podložce nebo tácu, abych ho nemusela později přendavat. V třípatrovém provedení by to snad ani nešlo. Začnu tedy spodním patrem (korpusem), které si promažu, naplním, zvenku jen lehce, nanečisto obmáznu a dám na několik hodin chladit do lednice. Do vychlazeného patra zapíchnu několik silných brček, stačí 4-5 kusů podle velikosti korpusu, a zastřihnu je na výšku korpusu. 

Zastřižená brčka zamáznu lehce krémem a položím podložku, která musí být stejně velká nebo nepatrně menší než druhý, v tomto případě prostřední, korpus. Podložka nám jednotlivá patra od sebe hezky oddělí a společně s brčky zabrání tzv. propadnutí dortu do sebe. Prostě udrží jednotlivá patra hezky v rovině. Další výhodou je také fakt, že se dort i lépe krájí. 

Na podložku pak opět navrstvím pláty druhého korpusu, promažu, naplním, lehce obmáznu a opět dám na několik hodin chladit do lednice. Zachlazení je určitě potřeba, aby byl dort stabilní a hezký rovný.   

A opět zapíchnu do korpusu brčka, v tomto případě už budou stačit jen tři. Zastřihnu, zamáznu krémem, položím podložku a sestavím třetí korpus, Lehce obmáznu a opět chladím. Samozřejmě základem celého dortu jsou správně upečené korpusy, které musí být dostatečně vysoké a rovné. Jednotlivé pláty by měly být stejně silné, aby i patra po naplnění byla zhruba stejně vysoká. Tedy pokud není záměr mít každé patro jiné. 

A blížíme se pomalu do finále. Jak už jsem zmínila výše, používám na finální obmazání celého dortu krém z mascarpone a šlehačky. Obvykle v poměru jedna ku jedné, s malým množstvím krupicového cukru. Šlehám vše společně v jedné míse do volnější konzistence. Na obmaz není dobré mít krém úplně do tuha. Krém nanáším nožem nebo paletou a začínám pěkně od spodu. Nanáším silnější vrstvu, aby mi korpus neprosvítal. Na závěr pak jednotlivá patra uhladím nerezovou kartou, případně nožem. Ještě štěstí, že jsou dnes v módě dorty s „okousanými“ okraji protože zahladit dort na spojích mezi patry není tak úplně jednoduché. Dort se skvěle obmazává na točně, je potřeba mít ale opravdu pevnou a stabilní, aby takto velký dort udržela. 

Abych předešla případným dotazům, tak průměry jednotlivých pater byly 28, 22 a 16 cm. Výška každého patra ca. 10 cm. Dorty si nevážím, takže váhu vám neřeknu, ale byl sakra těžký. Spodní dvě patra měla vanilkový korpus, horní patro pak kakaové bezlepkové. Krému uvnitř celého dortu byl pistáciový s malinami a jahodami, hojně prokapaný malinovým pyré. Zvenku již zmiňované mascarpone se šlehačkou, kterého padlo téměř kilo od každého. Všechny recepty na krémy i korpusy jsou tady z mého blogu.

Dort byl na přání nevěsty ozdoben živými květy, ovocem a makronkami, laděno do fialové barvy. Pokud je to možné, tak dort zdobím vždy až v den svatby nebo těstě před předáním. Květy do dortu nezapichuji, pouze pokládám na krém. Je potřeba vzít v úvahu, že dekorace jako makronky nebo sněhové pusinky na dortu dlouho nevydrží, v krátké době se rozmáčí. Obecně je zdobení dortu hodně individuální záležitost, každému se líbí něco jiného. Pokud se vám tedy nějaký dort nelíbí, neznamená to, že není hezký.