Cupcakes jsou malé roztomilé dortíky obvykle potřené krémem či polevou a bohatě zdobené. Peču je moc ráda a ještě radši je pak zdobím. Bohužel u nás je většina lidí považuje za muffiny, které jsou na rozdíl od cupcakes méně sladké, obvykle jen s kousky čokolády nebo ovocem uvnitř. Také těsto a příprava se liší, zatímco u muffinů máte suché a mokré ingredience zvlášť a pak jen lehce promícháte, u cupcakes se šlehá obvykle vše společně, až je těsto krásně spojené a našlehané.

Mám několik receptů na čokoládové cupcakes, ale tyhle mi zatím chutnají nejvíc. Už samotný upečený dortík je moc dobrý a což teprve když přidáte čokoládový krém a marcipánový potah. To je teprve dobrota :o)

S receptem jsem trochu otálela, protože suroviny jsou měřené na hrnky a já hrnkové recepty nemám moc ráda, dávám přednost své digitální váze. Naštěstí jsem objevila u Tescomy úžasné hrníčkové odměrky, které jsem samozřejmě musela hned vyzkoušet. 

Na 12 ks čokoládových dortíků si připravte:

 • 1 hrnek + 2 lžíce hladké mouky
 • 1/2 hrnku holandského kakaa
 • 1/2 lžičky jedlé sody
 • 1/8 lžičky soli
 • 3/4 hrnku krupicového cukru
 • 1/4 hrnku rostlinného oleje
 • 1 vejce 
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 3/4 hrnku podmáslí

Troubu si předehřejte na 170 stupňů, plech na muffinky vyložte papírovými košíčky. 

V míse smíchejte mouku, kakao, jedlou sodu a sůl, odložte stranou. Ve větší míse vyšlehejte společně krupicový cukr, olej a vejce do husté pěny. Přidejte vanilkový extrakt. Střídavě přimíchejte mouku s kakaem a podmáslí, mouku na třikrát, podmáslí na dvakrát, těsto dobře prošlehejte. Lžící rozdělte do připravených 12 košíčků a dejte péct na 18 – 20 minut. 

Po upečení nechte cupcakes pár minut vychladnout ve formě, pak je opatrně přendejte na chladicí mřížku. 

Mezitím si připravte čokoládový krém, kterým budete dortíky plnit. 

 • 100 g hořké čokolády min. 50%
 • 100 ml smetany ke šlehání
 • 80 g mascarpone
 • malý kousek másla

Čokoládu nasekejte na malé kousky a zalijte horkou smetanou. Nechte chvilku odstát a pak stěrkou vymíchejte do hladké emulze. Až směs vychladne, přidejte mascarpone a vyšlehejte do krému.

Do každého cupcaku vydlabejte díru, já mám na to skvělé „udělátko“, opět od Tescomy, jsem totiž jejich věrným zákazníkem. Ale dobře to půjde i menším nožíkem, lžičkou nebo třeba vykrajovačem na jadřince. Určitě si poradíte :o)

Dortíky naplňte připraveným krémem, neměli byste ho spotřebovat celý. Do zbytku krému všlehejte malý kousek másla, aby byl krém po ztuhnutí pevnější, a dortíky potřete. Dejte do lednice na 1 – 2 hodiny ztuhnout. 

A to nejlepší nakonec, potažení a zdobení dortíků. Já jsem použila marcipán s 30% podílem mandlí a čokoládovou fondánovou potahovací hmotu. Malou část marcipánu jsem si obarvila do růžova. 

Marcipán vyválejte na 3 – 4 mm silný plát, nejlépe to jde na silikonové podložce. Podsypat můžete moučkovým cukrem nebo kukuřičným škrobem. Najděte si vhodné vykrajovátko nebo třeba skleničku a vykrojte 12 koleček. Průměr by měl být trochu větší, než horní průměr dortíku, aby Vám marcipán krásně dosedl i na strany. Je dobré vyzkoušet na jednom dortíku, zda pasuje. Rukou nebo pomocí „žehličky“ marcipánové kolečko přimáčkněte a lehce uhlaďte. 

A teď už stačí jen pár vykrajovátek a šikovné ručičky a můžete tvořit dle vlastní fantazie. Já jsem použila zubatá kolečka, větší na čokoládový fondán a menší opět na marcipán. Na „lepení“ koleček na sebe stačí kapka vody nebo alkoholu (vodka, slivovice). Na vrch každého dortíku jsem vytvořila malé zákusky :o) 

Jsou pravda, že tyhle marcipánem zdobné cupcaky jsou časově náročnější, zvláště pokud si chcete pohrát se zdobením, ale výsledek stojí za to. Uvidíte, všichni budou nadšeni. 

A ještě jedna drobnost na závěr, víte proč se tyhle dortíky jmenují cupcakes? Jejich název vznikl z anglického slova cup – hrnek, ve kterém se tyhle malé dortíky dříve pekly.