Už jako dítě jsem tyhle banánky milovala a mám je ráda dodnes. Před lety jsem je občas koupila, ale poslední dobou se jejich kvalita a tím i chuť hodně zhoršila. A tak je lepší, si je udělat doma. Zkusila jsem už řadu receptů, ale až tenhle mě přesvědčil natolik, že se s vámi o něj podělím.

Jeden by řekl, že na nich není nic těžkého, ale pár záludností tu přeci jen je. Směs másla, cukru a vajec musí být lehce nahřátá a suroviny musí mít stejnou teplotu. Pokud by tomu tak nebylo, směs se srazí a bude to mít vliv na výslednou konzistenci těsta. Ale nebojte, když se budete držet postupu, který je jako obvykle podrobný, určitě se povedou.

Třené linecké banánky (16 ks)

Třené linecké těsto:

  • 300 g hladké mouky
  • 250 g másla
  • 75 g moučkového cukru
  • 40 g vajec
  • citronová kůra
  • oblíbená marmeláda

Troubu předehřejte na 50 stupňů, mouku vysypte na plech vyložený pečícím papírem a dejte do trouby na 15 minut nahřát. Po nahřátí vyndejte mouku z trouby a zvyšte teplotu na 200 stupňů.

Lehce nahřáté máslo (ca. 20-25 stupňů) vyšlehejte společně s cukrem, pak přidejte vejce s citronovou kůrou a dobře zašlehejte. Já obvykle přidám nejdříve žloutek a pak dovážím do potřebné hmotnosti bílek. Pozor, vejce nesmí být studené, jinak se směs srazí. Můžete ho „ohřát“ ponořením na pár minut i se skořápkou do teplé vody.

Přisypte nahřátou mouku a už jen stěrkou ručně promíchejte. Těsto přendejte do sáčku s řezanou špičkou (použila jsem francouzskou hvězdu 10 mm) a na plechy vyložené pečícím papírem nastříkejte banánky.

Dejte péct do vyhřáté trouby na 200 stupňů až jsou banánky lehce do zlatova. Podle velikosti ca. 12-15 minut. Nechte na plechu vychladnout.

Po úplném vychladnutí slepte banánky marmeládou a nechte do druhé dne rozležet. Neskladujte v lednici, ale ani v příliš teplé místnosti.

Čokoládová poleva:

  • 120 g hořké čokolády 55-60%
  • 25 g rostlinného oleje

Asi dvě třetiny čokoládu rozpusťte, pak přidejte zbylou třetinu a míchejte do úplného rozpuštění. Přidejte olej a dobře promíchejte. Za stálého míchání nechte polevu zcela zchladnout, pak v ní máčejte banánky.

Po zatuhnutí polevy skladujte v uzavřené dóze. Jak už bylo řečeno výše, není dobré skladovat v teplé místnosti, ale ani v lednici.

TŘENÉ BANÁNKY