Slaný karamel je v naší rodině velmi oblíbený a tak jsem zkusila „vpašovat“ tuhle příchuť i do vánočního cukroví. Mohla bych samozřejmě udělat makronky se slaným karamelem, ale proč nezkusit něco nového. Do těsta jsem přidala mleté burské oříšky, které s karamelem perfektně ladí.

Kolečka si můžete klidně upéct už teď, naplnit krémem ale až pár dnů před svátky. Po naplnění je dobré nechat cukroví ještě několik dní rozležet. Krém jsem si vypůjčila z již zmíněných „slaných“ makronek. Základem je máslo, takže je potřeba skladovat v chladu a nenechávat dlouho při pokojové teplotě. Nejlépe ujídat přímo z krabice.

Na těsto si připravte:

  • 300 g hladké mouky
  • 100 g moučkového cukru
  • 100 g mletých arašídů (burských oříšků) – použila jsem nesolené
  • 230 g másla

Ze všech surovin vypracujte vláčné a nelepivé těsto, zabalte do folie a dejte do lednice odležet. Můžete si připravit i den předem.

Troubu zapněte na 175 stupňů, 2 – 3 plechy vyložte pečícím papírem.

Těsto po částech rozválejte na tenko, vykrajujte kolečka nebo jiné tvary. Klaďte na plech a dejte péct do vyhřáté trouby asi na 7 minut. 

Vychladlá kolečka můžeme rovnou naplnit krémem nebo uložit do chladu a plnit až pár dnů před svátky.

Krém se slaným karamelem:

  • 200 g cukru krupice
  • 140 g smetany ke šlehání
  • 6 g mořské soli 
  • 200 g másla 

Máslo rozkrájejte na malé kostičky a nechte při pokojové teplotě změknout.

Cukr dejte do kastrůlku a při střední teplotě utavte na karamel. Mezitím si ohřejte smetanu a teplou vlijte na karamel. Míchejte, až je směs hladká, přidejte sůl a dobře promíchejte. Přelijte do mísy a za občasného míchání nechte zchladnout na teplotu 45 stupňů.

Pak po kouskách pomalu zašlehejte změklé máslo. Ke konci zvyšte otáčky a vyšlehejte do světlého krému. Pokud je krém tekutější, dejte ho na pár minut do lednice a pak znovu našlehejte. Měl by být pevný a světlý. 

Na dokončení koleček:

  • 200 g hořké čokolády
  • sekané arašídy na zdobení (mohou být i slané)

Kolečka naplňte krémem a dejte do chladu ztuhnout. Mezitím si připravte čokoládu.

Čokoládu nasekejte, asi dvě třetiny dejte do misky a rozpusťte v mikrovlnné troubě nebo vodní lázni. Když je čokoláda zcela rozpuštěná, přidejte zbylou třetinu a míchejte do úplného rozpuštění. Tímto způsobem čokoládu rychleji ochladíte. Za občasného míchání nechte čokoládu zcela vychladnout, musí zůstat tekutá.

Jednotlivá kolečka máčejte v čokoládě a ihned posypte sekanými arašídy. Pokud máte čokoládu správně vychlazenou, bude na kolečku rychle tuhnout. 

Po úplném zatuhnutí polevy dejte kolečka do krabice a uložte alespoň na pár dnů do chladu rozležet. Uchovávejte v chladu a nenechávejte dlouho při pokojové teplotě. 

Z této dávky připravíte cca 80 ks.