Dnes zase trochu vzpomínání na předrevoluční zákusky, které z většiny cukráren tak nějak vymizely. Mezi mé oblíbené patřily „mašličky“, pamatujete si je? K mé velké radosti jsem na ně nedávno narazila v jedné rakovnické cukrárně. Přestože zákusky moc často nekupuji, mašličku jsem musela hned ochutnat ….. a byla vynikající, přesně jako před lety.

Hned jsem začala hledat recepty, abych si zkusila tuhle dobrotu připravit i doma. Bohužel recept na „mašličky“ zřejmě neexistuje nebo se pod tímto názvem nikdy nepekly. Musela jsem tedy trochu improvizovat. Od původní chuti jsem se možná lehce odchýlila, ale i tak jsem byla s výsledkem nadmíru spokojená.

Ořechový základ jsem udělala podle tzv. pařížských rohlíčků, které jsou mašličkám velmi podobné. Těsto by mělo zůstat lehce žvýkavé, v žádném případě by nemělo být tvrdé. Ořechy jsem použila vlašské, s lískovými bude chuť možná víc intenzivní.

Volba u krému padla jednoznačně na náš rodinný klenot – karamelový krém ze smetany a mléčné čokolády. Ve spojení s ořechy a čokoládou je to přímo delikatesa, tedy alespoň u nás doma. Pokud ovšem dáváte přednost máslovým krémům, skvěle by se na mašličky hodil sněhový máslový krém, ochucený např. kapkou rumu, kakaem nebo špetkou mleté kávy.

Z níže uvedeného receptu připravíte cca 40 – 50 mini zákusků.

Ořechové tyčinky:

 • 170 g mletých ořechů (vlašské nebo lískové)
 • 170 g moučkového cukru
 • 2-3 lžíce mouky + další na podsypání
 • 1 malé vejce

Troubu předehřejte na 160 stupňů, dva plechy si vyložte pečícím papírem.

V míse smíchejte mleté ořechy, cukr a 2 lžíce mouky. Přidejte vejce a vypracujte tvárné těsto. Pokud se lepí a nedrží tvar, přidejte další lžíci mouky, případně ještě trochu ořechů nebo cukru. Hodně záleží na velikosti vajíčka.

Z těsta tvarujte malé válečky, dlouhé asi 6 cm, silné jako malíček (cca 1-1,5 cm). Těsto při pečení naběhne do šířky. Klaďte na plech s menšími rozestupy mezi sebou. Já jsem si při válení jednotlivých kousků podsypávala malým množstvím mouky.

Dejte péct do vyhřáté trouby na 10-12 minut. Upečené tyčinky nechte vychladnout na plechu, pak patrně sloupněte z papíru.


Karamelový smetanový krém:

 • 140 g smetany ke šlehání 33%
 • 1 lžíce medu
 • 70 g kvalitní mléčné čokolády min. 40% (např. Valrhona JivaraBelcolade Venezuela)
 • 70 g cukru krupice
 • 25 g másla
 • + k našlehání: 180-200 g smetany ke šlehání 40%

Smetanu (140 g) dejte do malého kastrůlku a na mírném ohni zahřejte společně s medem. Čokoládu dejte do skleněné mísy a nechte rozpustit v mikrovlnné troubě. Cukr dejte do vyššího hrnce a na mírném ohni utavte na karamel, opatrně, aby se nespálil. Přidejte máslo, promíchejte, pak zalijte horkou smetanou s medem. Pozor, směs hodně vypění nahoru. Dobře rozmíchejte, nechte trochu provařit, aby se cukr rozpustil.

Třetinu horké karamelové směsi nalijte na rozpuštěnou čokoládu a míchejte stěrkou, dokud se nevytvoří emulze. Pak přidejte postupně druhou i třetí třetinu směsi a postup opakujte. Nakonec pomocí tyčového mixéru směs promixujte do hladké emulze. Přikryjte folií a dejte min. na 24 hodin do lednice.


Druhý den přilijte k hustému základu 180-200 g čerstvé šlehačky, dobře promíchejte stěrkou a vyšlehejte do tuhého krému. Šlehejte na nižší otáčky, ke konci velmi opatrně, aby se krém nesrazil

Krém si přendejte do sáčku s řezanou trubičkou, já jsem použila tu s malými zoubky o průměru cca 7 mm. Krouživými pohyby nastříkejte krém na jednotlivé ořechové tyčinky a dejte do lednice pořádně vychladit, než budete máčet v polevě. Pokud chcete proces urychlit, dejte na 20-30 minut do mrazáku.  


Čokoládová poleva:

 • 120 g hořké čokolády 60%
 • 100 g smetany ke šlehání 33%

Nasekanou čokoládu dejte do misky a zalijte horkou smetanou. Nechte chvilku stát, pak stěrkou vymíchejte do hladké emulze. Za občasného míchání nechte vychladnout, pak máčejte jednotlivé mašličky do polevy. 

Pokud se Vám stane, že při namočení „odpadne“ krém do polevy, jsou tyčinky málo vychlazené. Dejte je na chvilku do mrazáku, pomůže to.

Mašličky skladujte v lednici, nejlepší jsou hned pár hodin po dokončení, kdy je ořechové těsto takové žvýkavé, další dny je pak krásně vláčné.