Abychom se trochu rozcvičili a připravili na vánoční pečení, mám pro Vás dnes recept na jedno velmi rychlé a jednoduché cukroví. Nevím, zda mandlové kuličky je ten správný název, možná bychom jim mohli říkat spíš „marcipánky“, protože právě marcipán svou chutí hodně připomínají. 

Připravíte je za chvilku a jen z několika surovin. Neobsahují mouku, takže jsou přirozeně bezlepkové a vhodné pro celiaky. Na první pohled možná vypadají tvrdě a vysušeně, trochu jako kokosky, ale opak je pravdou. Jsou krásně měkké a vláčné. I když musím přiznat, že jsem tomu z počátku taky moc nevěřila a netrpělivě čekala, až budu moct ochutnat první kousek. 

Potřebovat budete pouze mandlovou mouku, tedy mleté loupané mandle, cukr a bílky. Pro zvýraznění chuti můžete přidat pár kapek mandlového aroma. Mandlovou mouku koupíte na cukrářských e-shopech nebo teď v předvánočním čase také v Lidlu. Mají 200 g balení za velmi příznivou cenu. 

Na 35-40 mandlových kuliček si připravte:

  • 200 g mandlové mouky (mleté loupané mandle)
  • 130 g cukru krupice
  • 110 g bílků (cca 4 bílky)
  • mandlový extrakt nebo aroma
  • + cukr krupice na obalení

Troubu předehřejte na 160 stupňů, dva plechy vyložte pečícím papírem.

V misce smíchejte mleté mandle a cukr, pak přidejte bílky a pár kapek mandlového extraktu (řiďte se pokyny na lahvičce). Vše dobře promíchejte. Vznikne Vám lepivé a poměrně mazlavé těsto, ale tak je to správně. Z těsta tvarujte malé kuličky, které obalte v krupicovém cukru a klaďte na plech. 

Doporučuji během „koulení“ omývat ruce vodou, aby se těsto nelepilo. Chce to také trochu trpělivosti, protože těsto je opravdu hodně mokré a lepivé, takže vytvořit z něj kuličku je docela výkon. 

Kuličky dejte péct do vyhřáté trouby na 20-25 minut, až začnou lehce zlátnout a mírně praskat. Nechte chvilku vychladnout na plechu, pak opatrně přendejte na chladicí mřížku. Uchovávejte v uzavřené dóze. I po dvou týdnech jsou krásně měkké a vláčné. 

TIP – kuličky můžete máčet nebo zdobit hořkou čokoládou.