Křehké rohlíčky plněné krémem se špetkou vanilky a rumu. To je další recept z naší rodinné kuchařky, o který se s vámi letos podělím. Rohlíčky se u nás doma pečou každý rok a pokud si dobře pamatuji, obvykle zmizí jako první. Letos jsem si na ně pořídila nové, menší formičky. Rohlíčky jsou roztomile prťavé a ze stejné dávky se jich připraví víc.

Přestože se jedná o lety prověřený recept, letos jsem si dovolila udělat malou změnu. Klasický máslový krém jsem nahradila sněhovým máslovým krémem, který se mi do cukroví osvědčil už loni. Obsahuje sníh z tepelně upravených bílků, díky kterému je krém jemný a nadýchaný. Není přeslazený a při pokojové teplotě lépe drží tvar.

Příprava rohlíčků není nijak složitá, ale je dobré ji rozdělit do dvou fází. Rohlíčky doporučuji upéct 1 – 2 týdny předem, aby se hezky rozležely a teprve pár dnů před svátky naplnit krémem a ozdobit čokoládou.


Křehké plněné rohlíčky (cca 80 malých):

 • 250 g hladké mouky
 • 80 g moučkového cukru
 • 120 g másla
 • 2 žloutky
 • 1 lžíce smetany
 • na špičku nože prášku do pečiva
 • citronová kůra nebo citronový olej

Prosátou mouku smíchejte s práškem do pečiva a moučkovým cukrem. Přidejte na kousky nakrájené lehce změklé máslo, žloutky, smetanu a citronovou kůru (nebo pár kapek citronového oleje). Vypracujte hladké těsto, zabalte do folie a dejte na několik hodin odležet do lednice.

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Připravte si formičky ve tvaru rohlíčků. Já jsem použila hodně malé cca 5,5 cm, ale klidně si udělejte i větší. Formičky vymažte a vysypte jak jste zvyklý nebo použijte níže uvedenou směs.

Směs na vymazání formiček:

 • 2 lžíce polohrubé mouky
 • 2 lžíce rostlinného oleje
 • 2 lžíce ztuženého tuku, změklého

Všechno společně prošlehejte a směsí pomocí štětce vytřete každou formičku. Formičky stačí vymazat pouze jednou před prvním plněním, další už není potřeba. Zbytek směsi můžete uchovat v lednici pro další použití, je skvělá i na ostatní formy jako třeba bábovka.

Z těsta oddělujte malé kousky, každý vyválejte do slabého válečku a vmáčkněte do formičky. Těsta se snažte dávat opravdu malé množství, protože během pečení nabude. Dejte péct do vyhřáté trouby (180°C) na 7 – 8 minut až začnou lehce zlátnout. Jako většina cukroví, je potřeba bedlivě hlídat.

Nechte vychladnout, pak opatrně vyklopte z formiček. Ne nadarmo se tyhle rohlíčky jmenují „křehké“, takže se nelekejte, pokud se vám jich při vyklápění několik zlomí. Což vůbec nevadí, při lepení se to schová.

Rohlíčky dejte do krabice a nechte 1-2 týdny v chladu odležet.

Plnění rohlíčků:

 • sněhový máslový krém – recept
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • rum, dle chuti
 • čokoláda cca 80-100 g (event. čokoládová poleva)

Sněhový máslový krém si připravte podle receptu na mém blogu. Ke konci šlehání přidejte vanilkový extrakt a po lžičkách rum, dobře zašlehejte. Jeho množství záleží na vaší chuti.

Krém si přendejte do sáčku s trubičkou a na polovinu rohlíčků krém nastříkejte. Přiklopte zbývajícími půlkami bez krému a lehce přimáčkněte. Dejte do lednice, než si připravíte čokoládu. Krém pravděpodobně nespotřebujete celý, hodně záleží, jak moc budete plnit.

Čokoládu nasekejte na malé kousky a asi 2/3 dejte rozpustit. Můžete v mikrovlnné troubě nebo ve vodní lázni. Když je čokoláda rozpuštěná, přidejte zbývající třetinu čokolády a míchejte do rozpuštění. Za stálého míchání nechte čokoládu zcela vychladnout. Pro urychlení můžete přendat do jiné misky, čokoláda se tak rychleji ochladí.

Do čokolády namáčejte oba rohy každého rohlíčku a nechte zcela zaschnout. Správně připravená čokoláda zaschne na rohlíčku během chvilky při pokojové teplotě.

Rohlíčky dejte do krabice a uložte do chladu. Doporučuji plnit až pár dnů před svátky.