Recept na tradiční linecké jsem Vám představila už loni a musím říct, že ohlasy na něj jsou víc než kladné. Takže mi to nedalo a zkusila jsem letos jeho kakaovou variantu. Možná není tak fotogenická jako ta světlá, ale za vyzkoušení určitě stojí. Kakaem jsem nešetřila, takže má cukroví intenzivní kakaovou chuť, která příjemně ladí s marmeládou.

Stejně jako u „světlé“ varianty se s těstem moc dobře pracuje. Netrhá se, nedrobí, ani příliš nelepí. Při válení jen lehce podsypávejte, aby se do těsta nedostalo příliš mouky navíc. Můžete také rozvalovat mezi dvěma archy pečícího papíru. Chuť cukroví samozřejmě ovlivní kvalita použitého kakaa a marmelády. Já jsem použila naši domácí rybízovou, která je příjemně nakyslá, ale skvělá bude určitě i meruňková nebo višňová.

Přestože mám doma vykrajovátek plnou krabici, každoročně před Vánocemi neodolám a něco nového koupím. Letos mi padla do oka dvoudílná plastová vykrajovátka od Tescomy. Mají tu správnou „malou“ velikost, takže cukroví vypadá roztomile. Hrany vykrajovátek jsou pěkně ostré a na rozdíl od kovových se nebudou časem deformovat a reznout.

Na kakaové linecké těsto si připravte: 

  • 150 g másla, změklého
  • 110 g moučkového cukru
  • 3 žloutky
  • 190 g hladké mouky (pšeničné nebo špaldové)
  • 40 g kvalitního kakaa
  • oblíbená marmeláda (rybízová, meruňková, višňová …)

Mouku a kakao společně prosejte do misky.

Změklé máslo prošlehejte společně s moučkovým cukrem a žloutky. Není potřeba do pěny, jen aby se vše krásně spojilo. Přisypte mouku s kakaem a šlehačem krátce prošlehejte, až vznikne drobenka. Těsto vyklopte na vál a dopracujte rukama do vláčného těsta. Pracujte rychle, snažte se nepřidávat další mouku. Těsto zabalte do folie a dejte asi na 30 minut do lednice. Nemělo by úplně ztuhnout. Díky tomuto zpracování těsta bude cukroví krásně měkké a vláčné hned po upečení.

Pokud chcete péct s předstihem a nechat cukroví rozležet, můžete si těsto zadělat klasickým způsobem. Na vál prosejte mouku s kakaem, přidejte moučkový cukr, pokrájené máslo a žloutky. Vypracujete těsto, které nechte odležet v lednici.

Troubu zapněte na 180 stupňů, dva plechy si vyložte pečícím papírem.

Těsto vyválejte na lehce pomoučněné ploše a vykrojte libovolné tvary. Já jsem použila plastová vykrajovátka od Tescomy, díky kterým hezky a pravidelně vykrojíte střed.

Na jeden plech dávejte vždy tvary podobných velikostí, aby se pekly stejnoměrně. Já peču obvykle na jednom plechu ty s vykrojeným středem a na druhém plné tvary.

Pečte ve vyhřáté troubě asi 6 minut, samozřejmě v závislosti na velikosti jednotlivých kousků. Upečené cukroví nechte zcela vychladnout, pak promažte oblíbenou marmeládou a nechte pár dnů rozležet. Skladujte v uzavřené dóze nebo papírové krabici nejlépe v chladnější místnosti. Před servírováním můžete lehce pocukrovat, u těchto kakaových to vypadá moc hezky.