Poslední dobou si často píšete o recept na sněhové pusinky, tak přikládám ten svůj. Nečekejte nic převratného, žádná tajná ingredience ani speciální postup, prostě jen bílky a cukr. A samozřejmě pořádný šlehač či robot, protože se šlehá hodně dlouho. Poměrně dlouhá je i doba pečení, někdo by řekl spíše sušení, ale to už k pusinkách prostě patří. 

Sama o pusinky moc nestojím, ale krásně se s nimi zdobí dorty, řezy či malé dezerty. Za pomoci různých špiček můžete vytvořit rozličné tvary, nejen klasické hladké pusinky. Sníh se dobře barví, nejlépe vypadají světlé pastelové odstíny. Pusinky se dají poměrně snadno uchovat v uzavřené dóze při pokojové teplotě, určitě nepatří do lednice. Pokud je použijete na zdobení, doporučuji dávat na dezerty až pár hodin před servírováním, aby nezvlhly. 

Receptů jsem si prošla hodně, některé jsou obohacené o škrob či vinný kámen, některé používají kombinaci krupicového a moučkového cukru. Liší se i postupy, někdo šlehá v páře, někdo zahřívá bílky či samotný cukr. Vyzkoušela jsem samozřejmě více způsobů, ale nejvíce se mi osvědčilo jen „obyčejné“ šlehání bílků za postupného přidávání cukru. 

Níže uvedená dávka stačí ca. na jeden plech pusinek, klidně si ale dávku zdvojnásobte nebo přizpůsobte množství bílků, které máte k dispozici. Je to jednoduché, na jeden díl bílků potřebujete dva díly cukru. 

Sněhové pusinky (ca. jeden plech):

  • 60 g bílků, pokojové teploty (ca. 2 bílky)
  • 120 g cukru krupice
  • špetka soli

Troubu předehřejte na 100 stupňů, plech vyložte pečícím papírem. 

Bílky dejte do mísy, přidejte špetku soli a začněte šlehat na nižší až střední otáčky. Až se vytvoří bílá pěna, začněte po částech zašlehávat cukr. Než přidáte další, vždy nechte předchozí cukr dobře zašlehat. Když je cukr celý zapracovaný, zvyšte otáčky na maximum a šlehejte několik minut, až je sníh hezky lesklý a cukr co nejvíce rozpuštěný. Vždy mi zůstanou trochu patrné krystalky, ale v troubě se to srovná. Každopádně to chce šlehat opravdu vytrvale, lepší je na to kuchyňský robot, než jen ruční šlehač. 

Sníh je díky velkému množství cukru takový táhlý, lepivý. Pokud chcete pusinky barevné, přidejte před koncem šlehání trochu barvy. Raději zpočátku méně, aby nebyly pusinky příliš tmavé. V případě potřeby můžete barvu přidat. 

Sníh si přendejte do sáčku se zdobící trubičkou a na plech vyložený pečícím papírem nastříhejte pusinky či jiné tvary. Můžete použít různé druhy špiček a získat tak pusinky rozličných tvarů. Nemusíte zůstat jen u pusinek, hezky vypadají kolečka, různá esíčka či číslice.

Nastříkané pusinky dejte péct do vyhřáté trouby na hodinu až hodinu a půl podle velikosti pusinek. Během pečení troubu několikrát otevřete, aby odešla vlhkost a pusinky nepraskaly. Na konec troubu vypněte a nechte pusinky v troubě vychladnout. 

Pusinky skladujte v uzavřené dóze při pokojové teplotě. Na dezerty je použijte až pár hodin před servírováním, aby příliš nezvlhly.