Přestože se káva těší mezi lidmi velké oblibě a většina z nás si ji dopřává i několikrát denně, tak kávové dezerty už tak oblíbené nejsou. Zvláštní, přitom já to mám přesně naopak. Kafe jako takové si dám jen velmi výjimečně, ale kávovým dezertům neodolám. A rozhodně nemám na mysli jen tiramisu.

A tak jsem zkusila vpašovat kafe i do vánočního cukroví. Recept na těsto jsem našla na malém papírku v naší rodinné kuchařce, jako obvykle jen stroze napsaný. Už jsem si zvykla, že v těchto receptech není postup, teplota pečení ani žádné bližší detaily. O to je pak zajímavější výsledek. 

Suroviny na krém v receptu nebyly vůbec, jen informace „naplníme kávovým krémem“. Když si uvědomím, jak detailně rozepisuji svoje recepty a ještě je to pro některé málo. No každopádně já jsem krém připravila z bílé čokolády, smetany a rozpustné kávy. Podobný dělám do makronek, je to trochu něco jiného než klasický máslový, ale myslím, že dost dobrý. Jen pozor, do těsta se používám káva mletá, do krému pak rozpustná. 

Kávové cukroví – ca. 35 kousků 

Těsto:

  • 200 g hladké mouky
  • 60 g moučkového cukru
  • 2 lžičky mleté kávy
  • 2 žloutky
  • 140 g másla

Prosátou mouku smíchejte s cukrem a mletou kávou, dobře promíchejte. Přidejte žloutky a lehce změklé máslo a vypracujte těsto. Zabalte do folie a dejte do lednice alespoň na několik hodin odležet.

Troubu předehřejte na 180 stupňů, plechy si vyložte pečícím papírem. 

Těsto rozválejte na slabší placku a vykrajujte libovolné tvary. Můžete lehce podsypávat moukou nebo válet mezi dvěma foliemi (papíry). 

Cukroví pečte ve vyhřáté troubě asi 7-9 minut (podle velikosti) až jsou lehce do zlatova. 

Kávový krém:

  • 150 g kvalitní bílé čokolády 
  • 75 g smetany ke šlehání 40%
  • 10 g másla
  • ca. 3 lžičky rozpustné kávy

Smetanu zahřejte, přidejte kávu a nechte rozpustit. Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni a nalijte na ni ohřátou smetanu. Přidejte máslo a vymíchejte do hladka. Přikryjte folií, kterou položte přímo na krém, a dejte chladit na několik hodin do lednice. 

Vychlazený krém si přendejte do sáčku s trubičkou a nastříkejte na polovinu cukroví. Přiklopte druhou polovinou a dejte do lednice vychladit. Krémem nešetřete, aby cukroví nebylo suché. 

Naplněné cukroví můžete namočit do hořké čokolády nebo čokoládové polevy. Já používám hořkou čokoládu lehce „naředěnou“ kakaovým máslem, díky kterému je tekutější a lépe tuhne. Každopádně čokoládu je potřeba správně vytemperovat, aby zůstala hezky pevná i při pokojové teplotě. 

Pokud si na temperaci netroufáte, použijte hotovou čokoládovou polevu, případně můžete přidat do čokolády kousek ztuženého tuku. 

Doporučuji naplnit alespoň týden před svátky.