Kdo by neznal pařížské rohlíčky? Mají mnoho podob, názvů a najdete na ně spousty receptů. Připravují se z různých druhů ořechů, jsou rovné či „ohnuté“, nejčastěji s karamelovým nebo čokoládovým krémem a čokoládovou polevou. A protože se mě na ně dost často ptáte, pustila jsem do nich.

Ořechové těsto obsahuje pouze ořechy, cukr a bílky, je tedy přirozeně bezlepkové. Je potřeba si ho připravit den předem a nechat v lednici před pečením rozležet. Po upečení se vám mohou zdát samotné rohlíčky tvrdé, ale nebojte, zvláční. Naopak, pokud byste je nedopekli, půjdou špatně sloupnout z papíru a rychle se po naplnění rozmáčí.

Den předem si připravte i pařížskou šlehačku. Já volila její „těžší“ variantu z hořké čokolády. Díky ní rohlíčky do druhého dne zvláční, ale zase na druhou stranu jsou pak určeny k rychlé spotřebě. Nicméně věřím, že zmizí tak rychle, že se ani nestihnou pořádně rozležet tedy alespoň tak tomu bylo u nás.

Každopádně pokud byste plánovali rohlíčky třeba jako cukroví, ať už na Vánoce nebo do svatebních výslužek, zvolte raději krém s podílem másla, aby vydržely déle křehké.

Pařížské rohlíčky (40-45 ks)

Ořechová hmota:

  • 260 g cukru krupice
  • 100 g vlašských ořechů
  • 100 g bílků
  • 30-35 g mandlové mouky

Všechny suroviny dejte do mixéru nebo food procesoru a společně rozmixujte do hladké konzistence. Těsto dejte do misky, zakryjte folií a nechte do druhé dne v lednici odležet.

Druhý den si těsto přendejte do sáčku s hladkou špičkou o průměru 9-10 mm a na plechy vyložené pečícím papírem nastříkejte rohlíčky. Počítejte s tím, že při pečení lehce nabydou. Mně jich z této dávky vyšlo asi 45, přesně na dva plechy. Rohlíčky nechte na plechu 20-30 minut zaschnout, mezitím si předehřejte troubu na 190 stupňů (horní + spodní ohřev).

Rohlíčky pečte po jednom plechu, prvních pět minut na 190 stupňů, pak teplotu zvyšte na 220 stupňů a zhruba 5-8 dopékejte (dle velikosti). Pečlivě hlídejte, abyste je nespálily. Nechte na plechu zcela vychladnout, pak opatrně z papíru sloupněte. Pro snadnější odloupnutí otočte rohlíčky i s papírem vzhůru nohama a papír navlhčete.

Pařížská šlehačka:

  • 300 g smetany ke šlehání 33%
  • 120 g hořké čokolády Callebaut 811 (54,5%)

Polovinu smetany zahřejte pod bod varu a nalijte na čokoládu. Nechte chvilku odstát, pak promíchejte a promixujte tyčovým mixérem. Přilijte druhou polovinu studené smetany a znovu promixujte. Zakryjte fólií (přímo na tekutinu) a dejte do lednice alespoň na 8 hodin vychladit.

Dobře vychlazený krém vyšlehejte, přendejte do sáčku s řezanou špičkou a nastříkejte na upečené rohlíčky. Dejte do lednice pořádně vychladit, před máčením do polevy možno na pár minut i zamrazit.

Čokoládová poleva:

  • 200 g hořké čokolády Callebaut 811 (54,5%)
  • 50 g rostlinného oleje

Asi dvě třetiny čokolády rozpusťte, přisypte zbytek čokolády a míchejte do úplného rozpuštění. Přilijte olej a dobře promíchejte. Nechte polevu zcela vychladnout, pak v ní postupně máčejte rohlíčky. Nechte v lednici do druhého dne rozležet a braňte je vlastním tělem.