Nemám v úmyslu zahrnovat Vás recepty na vánoční cukroví na Štědrý den, kdy máte všichni už napečeno nebo v horším případě alespoň nakoupeno. Ale tenhle recept je tak skvělý, že se o něj s Vámi musím podělit. Není to vlastně ani vánoční cukroví, spíše takové máslové sušenky k čaji nebo kávě, ale mě naprosto nadchly. Jsou rychlé, jednoduché a moc dobré. Takže jsem je „vykoulela“ trochu menší a zařadila do letošního seznamu cukroví. Udělat si je ale můžete celoročně, všechny potřebné suroviny máte obvykle doma.

Pořád jsme přemýšlela, jak název „Melting moments“ přeložit do češtiny, ale nic vhodného a hlavně výstižného mě nenapadlo. Sušenky jsou takhle pojmenované, protože se „rozpustí ve Vašich ústech“. Část mouky je nahrazena kukuřičným škrobem, takže jsou krásně jemné a křehké. Do těsta se dává jen malé množství cukru, podobně jako u vanilkových rohlíčků a až po upečení se obalují v moučkovém cukru. Skvěle chutnají hned po upečení, ale klidně i dva a týdny po něm. A co je nejlepší, nepotřebujete žádný váleček ani vykrajovátka, vystačíte si jen s rukama.

Na 30 – 40 sušenek budete potřebovat:

  • 195 g hladké mouky
  • 60 g kukuřičného škrobu
  • špetka soli
  • 30 g moučkového cukru
  • 227 g změklého másla
  • lžička vanilkového extraktu nebo vanilkový cukr
  • moučkový cukr na obalení

V míse smíchejte mouku, škrob a sůl, nechte stranou. Ve větší míse vyšlehejte změklé máslo společně s cukrem do hladké a krémové pěny. Přidejte vanilkový extrakt a zašlehejte. Přisypte moučnou směs a prošlehejte, až se vše spojí. Těsto se docela lepí, ale to nevadí. Přikryjte folií a dejte na hodinu až dvě do lednice, aby těsto ztuhlo a dalo se tvarovat. 

Troubu předehřejte na 175-180 stupňů, plechy vyložte pečícím papírem. Ze ztuhlého těsta tvarujte kuličky, které v dostatečné vzdálenosti klaďte na plech. Kuličky se lehce roztečou do stran a zvětší svůj objem. Velikost kuliček záleží na Vás, ideálně cca 2,5 cm v průměru, jen na Vánoce jsem dělala trochu menší.

Dejte péct na 10 – 15 minut, až začnou strany sušenek lehce zlátnout. Nechte pár minut na plechu, pak opatrně přendejte na chladicí mřížku. Sušenky obalujete v moučkovém cukru až téměř po úplném vychladnutí. Pokud je budete obalovat příliš horké, cukr se bude lepit, rozpouštět a bude mazlavý. Uchovávejte v uzavřené dóze nebo krabici.

Přeji Vám všem krásné vánoční svátky plné lásky, pohody a dobrého jídla.