Tohle je přesně ten typ sušenek, které na první pohled nevypadají příliš lákavě, spíš trochu obyčejně. Jakmile ale ochutnáte, troufám si říct, že u jednoho kousku nezůstanete. Jsou krásně jemné, křehké, převažuje chuť másla a kakaa. 

Zaujaly mě ze dvou důvodů. Do těsta se dávají pouze bílky, nikoliv celá vejce, navíc vyšlehané. Těžko říct, zda jsou to právě bílky, díky kterým jsou sušenky tak skvělé nebo to, že autorem receptu je světově uznávaný cukrář Pierre Hermé. A právě on byl tím druhým důvodem, proč jsem se do sušenek pustila. Pokud slyšíte tohle jméno poprvé, věřte, že tomuhle pánovi vděčí makronky za svůj celosvětový boom.

Příprava sušenek je velmi jednoduchá, vyšleháte máslo s cukrem, přidáte mouku s kakaem a ušlehané bílky. Těsto pak pomocí sáčku nastříkáte na plech do libovolných tvarů. Pár minut v troubě a na stole máte vynikající sušenky k odpolední kávě. 

Kakaové sušenky (Viennese Chocolate Sables): 

  • 260 g hladké mouky
  • špetka soli
  • 30 g kakaa
  • 250 g změklého másla
  • 100 g moučkového cukru
  • 2 bílky

Troubu předehřejte na 175 stupňů, 2 – 3 plechy si vyložte pečícím papírem.

Prosátou mouku smíchejte se solí a kakaem, nechte stranou. Změklé máslo vyšlehejte s moučkovým cukrem do pěny, trvá to několik minut. Vmíchejte moučnou směs a na malé otáčky šlehačem nebo ručně stěrkou dobře promíchejte. 

Bílky vyšlehejte, ne úplně do tuha, jen tzv. měkké špičky. Vmíchejte do těsta. 

Těsto si přendejte do sáčku se zdobicí trubičkou a na plech nastříkejte sušenky. Velikost i tvar záleží jen na Vás, já dělala sušenky poměrně malé, z dávky mi jich vyšlo asi 50 ks. 

Sušenky dejte péct do vyhřáté trouby na 15 – 20 minut (dle velikosti). 

Nechte chvilku vychladnout na plechu, pak opatrně přendejte. Skladujte v uzavřené dóze.