Chystala jsem se na návštěvu a jak je mým zvykem, obvykle sebou nosím něco sladkého. Musela jsem popřemýšlet, co to bude, protože se nerada opakuji. S pečeným cheesecakem jsem měla minule úspěch, takže jsem vsadila tentokrát na jeho nepečenou variantu. 

Cheesecake vyniká bohatou a krémovou chutí sýra, je lehký a jemný. Křehká sušenkovo-máslová krusta tvoří pevný základ, a přestože není pečená, drží dobře pohromadě. Sušenky použijte Vaše oblíbené, já jsem dala mix skořicových sušenek a mléčných Rodinných BeBe. Čerstvé jahody jsem „obalila“ v malinové omáčce, aby si zachovali svěží barvu i chuť. Ale můžete použít i dortové želé.

Příprava cheesecaku je jednoduchá a nezabere příliš času. Potřebovat budete koláčovou formu o průměru 22 – 24 cm, ideální je ta s vyjímatelným dnem, ze které celý cheesecake před krájením snadno vyndáte. Ale určitě nebude problém i s běžnou koláčovou formou, případně můžete použít i dortovou formu.

Troubu můžete tentokrát nechat úplně v klidu, potřebovat ji nebudete ani na sušenkovou krustu. Jednodušší už to prostě být nemůže.

Na sušenkový základ budete potřebovat:

  • 180 g oblíbených sušenek
  • 80 g rozpuštěného másla

Sušenky rozmixujte a smíchejte s rozpuštěným máslem. Směs přendejte do koláčové formy a vmáčkněte na dno i okraje formy. Dejte chladit do lednice, než si připravíte náplň.

Na sýrovou náplň si připravte:

  • 240 g krémového sýra nebo mascarpone (dobrá je kombinace obou)
  • 50 g krupicového cukru
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • 250 ml smetany ke šlehání min. 33%, ideálně 40%

V míse vyšlehejte sýr s cukrem do krémova, přidejte vanilkový extrakt. V jiné míse ušlehejte do pevna šlehačku a opatrně vmíchejte stěrkou do sýrové směsi. Rovnoměrně rozetřete na připravenou sušenkovou krustu, povrch uhlaďte. Přikryjte folií a dejte alespoň na hodinu do lednice. Mezitím si připravte ovoce. 

Ovocná náplň:

  • 700 – 800 g čerstvých jahod
  • 150 g mražených malin
  • 1 – 2 lžíce krupicového cukru
  • 1/2 – 1 lžička kukuřičného škrobu

Maliny svařte společně s cukrem, pak propasírujte přes síto. Směs vraťte do rendlíku a přiveďte k varu. Ve lžíci vody rozpusťte škrob, vmíchejte do malin a chvilku povařte. Směs by měla lehce zhoustnout. Nechte trochu vychladnout.

Omyté jahody rozkrájejte na kousky, dejte do mísy a zalijte malinovou omáčkou. Opatrně promíchejte, aby se všechny kousky jahod obalily. Ovocnou směs navrstvěte na vychlazenou sýrovou vrstvu a dejte na několik hodin nebo přes noc chladit do lednice.

Pokud se Vám nechce dělat s malinovou omáčkou, jahody nakrájejte, poskládejte na koláč a zalijte dortovým želé.