Tyhle malé sýrové dortíčky jsou mi sympatické hned z několika důvodů. Na rozdíl od klasického cheesecaku se pečou jen 20 minut, stačí jim pouze pár hodin v lednici a můžete servírovat rovnou jednotlivé porce. No a hlavně, chutnají fantasticky. Ať už si je dáte jen tak nebo třeba s čerstvým ovocem. Pečou se v papírových košíčcích na muffiny a jsou extra jednoduché. Recept je přesně na 12 kousků. 

Na základ můžete použít své oblíbené sušenky nebo ty co máte právě po ruce, já jsem zvolila BeBe Rodinné. Vím, že spousta lidí peče cheesecake z tvarohu, ale zkuste si ho někdy udělat ze sýra. Konzistence i chuť je mnohem lepší. A nemusíte kupovat zrovna Philadelphii, dnes už spousta řetězců prodává pod svou privátní značkou čerstvé smetanové sýry, které jsou chuťově hodně podobné a za přijatelnou cenu. 

V každém případě je důležité, aby všechny potřebné suroviny měly pokojovou teplotu. Takže je včas vytáhněte z lednice. Tohle platí nejen pro tyhle mrňousky, ale obecně pro přípravu všech cheesecaků. 

Na sušenkový základ budete potřebovat:

  • 110 g rozemletých sušenek BeBe Rodinné 
  • 60 g rozpuštěného másla

Na smetanovou náplň:

  • 450 g smetanového sýra 
  • 130 g cukru krupice
  • 2 velká vejce
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • 1/2 lžičky citronové kůru nebo 2 kapky citronového oleje
  • 120 g zakysané smetany

Sušenky rozdrťte nebo umixujte a smíchejte s rozpuštěným máslem. Formu na muffiny vyložte papírovými košíčky a směs do nich rovnoměrně rozdělte. Pomocí lžičky směs urovnejte a zamáčkněte do dna košíčku. Přikryjte folií a dejte na chvilku do lednice. 

Zapněte si troubu na 150 stupňů a připravte si náplň. V míse lehce našlehejte sýr, přidejte cukr a na nízké otáčky pokračujte ve šlehání, až se vše spojí. Přidejte vejce, jedno po druhém, vanilkový extrakt, citron a zakysanou smetanu. Po celou dobu šlehejte pomalu, aby se do směsi nedostalo příliš vzduchu. 

Vyndejte z lednice formu s připraveným sušenkovým základem a sýrovou směs rozdělte rovnoměrně do všech 12 košíčků. Dejte péct do vyhřáté trouby na 18 – 20 minut  na střední příčku. Středy dortíků nemusí být úplně propečené.

Vyndejte z trouby a nechte ve formě zcela vychladnout. Pak přikryjte folií a dejte na pár hodin do lednice. Servírujte s čerstvým ovocem nebo si připravte jednoduchou ovocnou omáčku. Do kastrůlku dejte mražené ovoce, výborně chutnají maliny nebo lesní směs, podlijte troškou vody a přidejte cukr. Za občasného míchání chvilku povařte. Po vychladnutí můžete propasírovat přes sítko a dochutit podle potřeby cukrem.

Shrnuto a podtrženo, jsou prostě vynikající, alespoň tak to komentovali kolegové v práci, kterým jsem je vzala na ochutnání. Věřím, že budou chutnat i Vám.