K tomuhle cheesecaku není potřeba nic dodávat. Jemný, krémový, s bohatou chutí sýra a tenkou vrstvou zakysané smetany. Pro mě jednoznačně nejlepší recept na základní cheesecake. Dle chuti si ho můžete nazdobit oblíbeným ovocem, přelít ovocnou omáčkou nebo slaným karamelem. Skvěle chutná s citronovým krémem lemon curd nebo prostě jen tak.

Je krásně nadýchaný a sametový, přestože se nepeče ve vodní lázni. Příprava není nijak zvlášť složitá a pokud dodržíte pár základních pravidel, budete odměněni úžasným dezertem.

Sušenky pro tento pečený cheesecake vybírám s menším obsahem tuku, perfektní jsou Bebe Rodinné nebo podobné „suché“ sušenky. Stávalo se mi, že když jsem použila nějaké tučnější jako třeba máslové nebo Bebe dobré ráno, korpus byl hodně mastný.

Sýrovou náplň dělám výhradně z krémového sýra. Žádný tvaroh nebo jiné náhražky. Nemám ráda, když se takhle „kazí“ originální recepty, ale hlavně chuť sýra je prostě nezaměnitelná. A nemusíte hned kupovat Philadelphii. Skvěle chutnají i sýry od privátních značek jednotlivých supermarketů.

Na cheesecake o průměru 23 cm si připravte:

 • 200 g sušenek
 • 50 g cukru krupice
 • 115 g rozpuštěného másla
 • 900 g krémového sýra
 • 200 g cukru krupice
 • 3 lžíce hladké mouky
 • 5 velkých vajec
 • 80 ml smetany ke šlehání
 • lžička vanilkového extraktu
 • citronový olej nebo kůra
 • 240 ml zakysané smetany
 • 2 lžíce cukru krupice
 • 1/2 lžičky vanilkového extraktu

Suroviny na náplň je dobré vyndat předem z lednice, aby měly stejnou pokojovou teplotu.

Dno dortové formy o průměru 23 cm vyložte pečícím papírem, boky vymažte máslem. Troubu zapněte na 180 stupňů.

Sušenky rozdrťte nebo rozmixujte, smíchejte s cukrem a rozpuštěným máslem. Přesypte do formy a vytvarujte dno a okraje. Dobře vmáčkněte do formy. Mě se na to nejlépe osvědčila polévková lžíce. Díky tomu, že jsou boky formy vymazané máslem, sušenky lépe drží. Dejte chladit do lednice, než si připravíte náplň.

Vmíse smíchejte sýr, cukr a mouku a prošlehejte do krémova. Přidejte vejce, jedno po druhém. Každé pečlivě zašlehejte, asi půl minuty, než přidáte další. Vlijte smetanu, přidejte vanilkový extrakt a citron. Dobře prošlehejte, ale jen na nižší výkon. Pokud byste šlehali na vysoké otáčky, dostane se do náplně příliš vzduchu a cheesecake by mohl popraskat.

Náplň nalijte do připravené formy se sušenkami a dejte péct do vyhřáté trouby. Formu je dobré položit ještě na plech, který zachytí případnou tekutinu, která může během pečení z cheesecaku vytéct. Nejprve pečte 15 minut při teplotě 180 stupňů. Pak snižte teplotu na 120 stupňů a pečte dalších 60 – 90 minut, až je cheesecake pevný, ale uprostřed se ještě trochu „třese“.

Doba pečení je závislá na typu trouby, já mám elektrickou a pekla jsem asi 75 minut. Cheesecake vyndejte opatrně z trouby, nechte ji zapnutou. V misce smíchejte zakysanou smetanu, cukr a vanilku a nalijte opatrně na cheesecake. Vraťte ho zpátky do trouby a pečte ještě 15 minut. Troubu vypněte, otevřete dvířka a cheesecake nechte uvnitř další čtvrthodinku chladnout. Pak ho opatrně vyndejte a ostrým slabým nožem objeďte vnitřní boky formy. Tím zabráníte popraskání cheesecaku během chladnutí.

Po zchladnutí dejte na několik hodin do lednice, nejlépe přes noc. Je lepší cheesecake nezakrývat folií ani alobalem, protože se na něm pak sráží voda.

Servírujte dle vlastní chuti a fantazie, teď v létě je ideální čerstvé ovoce nebo studená ovocná omáčka. Skvělý je i citronový krém, recept najdete u citronových makronek nebo slaná karamelová omáčka.

inspirace z www.joyofbaking.com