Je až neuvěřitelné, kolik různých variací existuje na cheesecake. Dýňový, čokoládový, karamelový, s jablky nebo třeba mentolový. Přestože u mě vítězí klasika, tedy cheesecake ve stylu New York, občas neodolám a vyzkouším i nějaký jiný. 

Tenhle mi chutí trochu připomíná Míša řezy, asi především díky kombinaci sýrové vrstvy a čokoládové polevy na povrchu. Zaujalo mě, že je pečený v koláčové formě, což sice vypadá hezky, ale zrealizovat už to bylo horší.

Základem je sušenková vrstva, v tomto případě z Oreo sušenek. Musím říct, že mě odrazují svou nepřirozeně tmavou barvou, která určitě není způsobena vysokým obsahem kvalitního kakaa. Nicméně chuťově jsou pro cheesecake zajímavé. Sýrová vrstva je klasika, krémový sýr se zakysanou smetanou a vajíčky. Čokoládovou pěnu jsem udělala tím nejjednodušším možným způsobem, tedy vyšlehaná smetana smíchaná s rozpuštěnou čokoládou. Původně jsem sice měla v plánu držet se původního receptu a udělat pěnu pěkně ze žloutků, ale trochu jsem bojovala s časem. Tak snad někdy příště.

Sušenkový základ pro formu cca 23 cm:

 • 180 g sušenek Oreo 
 • 70 g rozpuštěného másla

Sušenky rozmixujte a spojte s rozpuštěným máslem.  Směs přesypte do koláčové nebo dortové formy o průměru 23 cm a vmáčkněte do dna a okrajů. Dejte chladit do lednice. Jak už jsem se zmínila výše, použila jsem koláčovou formu, která nebyla moc ideální. Není dostatečně vysoká a hlavně byl docela problém cheesecake z formy dostat, přestože je s odnímatelným dnem. Proto bych doporučila použít spíše klasickou dortovou formu.

Sýrová vrstva: 

 • 240 g krémového sýra
 • 100 g krupicového cukru
 • 1 velké vejce + 1 žloutek
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 240 g zakysané smetany

Troubu předehřejte na 160 stupňů. 

Sýr vyšlehejte s cukrem do krémova. Přidejte postupně vejce i žloutek a dobře na nízké otáčky zašlehejte. Nakonec přidejte vanilku a zakysanou smetanu. Směs nalijte na připravený sušenkový základ a dejte péct na 40 – 45 minut do vyhřáté trouby. Po 20 minutách pečení snižte teplotu na 150 stupňů. 

Cheesecake nechte vychladnout a pak dejte na pár hodin do lednice (klidně i přes noc).

Čokoládová pěna:

 • 120 g hořké čokolády (použila jsem 65%)
 • 250 ml smetany ke šlehání 33%

Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni nebo mikrovlnné troubě a nechce při pokojové teplotě za občasného míchání zcela vychladnout. Smetanu vyšlehejte do tuha a pak opatrně po částech vmíchejte do studené čokolády. 

Pěnu naneste na vychlazený cheesecake a dejte opět na chvíli do lednice.

Čokoládová poleva:

 • 80 g hořké čokolády
 • 80 ml smetany ke šlehání

Nasekanou čokoládu zalijte horkou smetanou a míchejte, dokud se vše nespojí v hladkou emulzi. Za občasného míchání nechte zchladnout, směs lehce zhoustne, pak nalijte na čokoládovou pěnu. Pak ještě na pár minut do lednice a můžete servírovat.

Inspirace z webu http://tastesbetterfromscratch.com/