Malé cheesecakes peču docela pravidelně a pořád podle stejného receptu, který už jsem tady na blogu zveřejnila. Dortíky jsou chuťově moc dobré, příprava rychlá a jednoduchá a tak nemám potřebu zkoušet nový recept. Skvěle chutnají jak samotné, tak třeba s ovocnými omáčkami, slaným karamelem nebo citronovým krémem. 

Nicméně pokud jde o jejich vzhled, není to nic moc. Protože co si budeme povídat, jíme i očima. A pokud je chcete podávat na oslavě nebo party jako mini dezert, měly by vypadat trochu reprezentativně. Takže jsem je trochu přizdobila krémem, přidala čerstvé ovoce a okamžitě se posunuly o stupeň výš.  

Abych ale jen neopakovala „starý“ recept, přidám také tip na sýr, který na cheesecake používám a na který se mě někteří z Vás už ptali. A pak také malou pomůcku, jak dortíky po vychladnutí jednoduše vyndat z plechové formy. Protože nevím jak Vám, ale mě se občas natrhl papírový košíček, když jsem se je snažila po zchladnutí vydolovat z formy. Samozřejmě pokud používáte silikonovou formu, tahle rada pro Vás bude bezpředmětná.

Sušenky na základ používám nejradši takové sušší, něco jako BeBe rodinné, ale klidně použijte své oblíbené nebo osvědčené. Jedna moje kolegyně dělá sušenkový základ dokonce z piškotů. Pokud jde o sýrovou náplň, tak používám výhradně čerstvý sýr, na značce zase až tak nezáleží. Vyzkoušela jsem jich několik včetně Philadelphie a není v nich zas tak podstatný rozdíl. Jediné, co mi k pečenému cheesecake tak nějak nepasuje a nikdy jsem nezkoušela, jemascarpone a ricotta. Ani jedno nemá dle mého názoru typickou sýrovou chuť, přesto je některé recepty uvádí. 

Na sušenkový základ si připravte:

 • 110 g rozemletých sušenek 
 • 60 g rozpuštěného másla 

Sušenky rozdrťte nebo rozmixujte a smíchejte s rozpuštěným máslem. Pokud používáte plechovou formu, nastříhejte si malé proužky z pečícího papíru (cca 15 x 2 cm) a vložte je do každého otvoru na dortík (pod košíček). Pak vyložte papírovými košíčky a sušenkovou směs do nich rovnoměrně rozdělte. Pomocí lžičky směs urovnejte a zamáčkněte do dna košíčku. Než si připravíte náplň, dejte do lednice. Troubu předehřejte na 150 stupňů.

Na sýrovou náplň: 

 • 450 g čerstvého sýra
 • 130 g cukru krupice
 • 2 velká vejce
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 1/2 lžičky citronové kůru nebo 2 kapky citronového oleje
 • 120 g zakysané smetany

V míse lehce našlehejte sýr, přidejte cukr a na nízké otáčky pokračujte ve šlehání, až se vše spojí. Přidejte vejce, jedno po druhém, vanilkový extrakt, citron a zakysanou smetanu. Po celou dobu šlehejte pomalu, aby se do směsi nedostalo příliš vzduchu. Základem úspěchu je také stejná pokojová teplota všech surovin, proto si je předem včas vyndejte z lednice.

Sýrovou směs rozdělte rovnoměrně do všech 12 košíčků na připravený sušenkový základ. Dejte péct do vyhřáté trouby na 18 – 20 minut na střední příčku. Středy dortíků nemusí být úplně propečené. Nechte ve formě zcela vychladnout, pak přikryjte folií nebo alobalem a dejte do lednice, nejlépe přes noc.

Pokud byste dávali dortíky do lednice ještě teplé, pak nezakrývejte folií, srazila by se pod ní voda a dortíky by zvlhly. Druhý den dortíky pomocí pásku z pečícího papíru lehce vyndejte z formy a ozdobte krémem.

Smetanový krém:

 • 50 g mascarpone
 • 150 g smetany ke šlehání 40%
 • lžička cukru krupice
 • čerstvé ovoce na ozdobu 

Mascarpone, smetanu i cukr dejte do misky a společně vyšlehejte. Pomocí sáčku a zdobící trubičky nastříhejte na dortíky a ozdobte čerstvým ovocem.

No řekněte, nejsou roztomilé.