Jaro nám pomalu ťuká na dveře a vybízí tak nejen k jarnímu úklidu, ale i k nějakému lehčímu dezertu. A troufám si říct, že cheesecake k takovým určitě patří. Tento je navíc „vytuněný“ citronovým krémem, takže je nejen lehký, ale i svěží. A pokud si ho přizdobíte třeba čerstvou meduňkou nebo mátou, bude vypadat už vyloženě „jarně“.

Do cheesecaku jsem tentokrát zkusila přidat mascarpone a musím říct, že v malém množství to určitě není na škodu. Konečně jsem se také „dokopala“ a připravila pro vás recept, kde je dno tvořeno křehkým těstem, nikoliv sušenkami. Je to určitě příjemná změna, jak v chuti, tak konzistenci. Příprava není o nic složitější a výsledek je perfektní. Myslím, že sušenkám u nás doma asi odzvonilo.

Pro ty, kteří budou péct cheesecake poprvé, přikládám několik rad:

– všechny suroviny si vyndejte včas z lednice, aby měly pokojovou teplotu

– sýrovou náplň nešlehejte příliš rychle, jen při nízkých otáčkách

– pečte jen na dolní a horní ohřev (bez ventilátoru a horkého vzduchu)

– pár minut po upečení ořízněte vnitřní stranu formy, aby koláč při chladnutí nepraskl

– cheesecake nechte ve formě zcela vychladnout, ideálně přes noc v lednici

– porce krájejte ostrým hladký nožem (můžete i nahřátým), po každém řezu ho otřete

– nenahrazujte sýr tvarohem, tohle je cheesecake (sýrový koláč), nikoliv tvarožník.

Citronový cheesecake (průměr 23 cm)

Křehké těsto:

  • 120 g hladké mouky
  • 2 lžíce cukru krupice
  • 60 g studeného másla
  • 2 žloutky

Troubu předehřejte na 180 stupňů, dno dortové formy o průměru 23 cm vyložte pečícím papírem.

Prosátou mouku promíchejte s cukrem, přidejte na kousky nakrájené studené máslo a pomocí mixéru nebo food procesoru promixujte na drobenku. Pak přidejte žloutky a pokračujte ve zpracování. Mělo by Vám vzniknout hladké a kompaktní těsto.

Vše můžete samozřejmě zpracovat i ručně, nejlépe zpočátku vidličkou rozmačkat máslo, pak teprve rukama rychle dopracovat.

Hotové těsto rozválejte, nejlépe to jde mezi dvěma foliemi, a vyložte jím dno připravené formy. Dejte péct do vyhřáté trouby na 15-20 minut, až je hezky do zlatova.

Mezitím si připravte sýrovou náplň.

Sýrová náplň:

  • 700 g čerstvého sýra typu Philadelphia (použila jsem Cream cheese z Lidlu)
  • 250 g mascarpone
  • 200 g cukru krupice
  • 2 lžíce hladké mouky
  • 5 vajec
  • citronová kůra a šťáva (nebo citronový olej)

Všechny suroviny vyndejte včas z lednice, aby měly pokojovou teplotu.

V míse společně promíchejte sýr, mascarpone, cukr a mouku. Pak po jednom postupně přidejte vejce, každé dobře zašlehejte. Nakonec přidejte citronovou kůru (nebo pár kapek oleje) a trochu citronové šťávy (dle chuti). Směs míchejte (šlehejte) jen na nízké otáčky.

Náplň nalijte na předpečený korpus a dejte péct do vyhřáté trouby. Doporučuji formu předem položit na plech a dát do trouby i s plechem.

Prvních 15 minut pečte na 180 stupňů, pak teplotu snižte na 120 stupňů a dopékejte dalších ca. 60 – 70 minut. Cheesecake můžete nechat chladnout ve vypnuté a otevřené troubě. Pár minut po dopečení ořízněte ostrým slabým nožem vnitřní stranu formy, aby se cheesecake „odlepil“ a při chladnutí nepraskl.

Koláč nechte zcela vychladnout ve formě při pokojové teplotě, pak ho přetáhněte folií a chlaďte přes noc. Vychlazený pak opatrně vyndejte z formy a ozdobte citronovým krémem.

Citronový krém (lemon curd)

Citronový krém si připravte podle receptu na blogu, stačit by měla 1 – 1,5 dávka. Jen doporučuji malou změnu ke konci přípravy. Máslo zapracujte do krému tyčovým mixérem, nikoliv šlehačem, jak je uvedeno. Díky tomu bude krém krásně nadýchaný a jemný.

Citronový krém nechte chvilku vychladit v lednici, teprve pak ho naneste na vychlazený cheesecake.