„Dort“ je možná trochu přehnané slovo, je to spíše takový menší dortík. To víte, jakmile testuji něco nového, je to obvykle v mini verzi, pro případ, že by se nezadařilo. Obavy však v tomto případě byly zbytečné, protože se dortík povedl na výbornou. I já sama jsem si ho musela pochválit, jak je dobrý :)) Vzhled není sice úplně dokonalý, ale v tomhle vedru byl zázrak, že vůbec držel pohromadě :))

Makový korpus mě lákal už dlouho, protože mák miluju ve všech jeho podobách. Nedávno jsem si dokonce pořídila makovou kuchařku, kde jsem se dočetla, že existují čtyři druhy máku – modrý, bílý, hnědý a šedý. O bílém jsem slyšela, ale ty další dva pro mě byly novinkou. Já jsem každopádně do tohoto dortíku použila ten modrý, u nás nejvíce rozšířený.

Mák se hodně používá do bezlepkových dezertů, tak jsem to zkusila tentokrát také bez mouky. Nahradila jsem ji oblíbenou mandlovou. Korpus je sice hodně křehký, ale úžasně vláčný. Nicméně myslím, že pokud by se místo mandlové použila klasická „hladká“, bude to taky fajn. 

Jako náplň jsem samozřejmě na prvním místě zvažovala tvaroh, protože k máku tak nějak pěkně pasuje. Pak jsem ale zvolila kombinaci mascarpone, smetany a cream fraiche. Vše jsem doplnila spoustou čerstvého ovoce. Musím říct, že ve spojení s mákem to chutnalo překvapivě dobře. 

Prostřední plát korpusu byl hodně slabý a tak trochu se „ztratil“ mezi krémem a ovocem, takže jsem pro vás recept upravila, aby pláty vyšly trošku vyšší.

Makový korpus (forma průměr 16 cm):
4 vejce „M“, odděleně
110 g cukru krupice
80 g mletého máku
50 g mandlové mouky (mleté mandle)

Troubu předehřejte na 175 stupňů, dno dortové formy (16 cm) vyložte pečícím papírem.

Z celkového množství cukru odeberte asi lžíci a společně se žloutky vyšlehejte do pěny.

Z bílků a zbylého cukru (většiny) ušlehejte pevný sníh. Zpočátku šlehejte samotné bílky při nižší rychlosti, až se vytvoří pěna pomalu zašlehejte cukr. Pak zvyšte otáčky na maximum a došlehejte do tuha.

Obě směsi opatrně stěrkou spojte, vmíchejte mletý mák a mandle. Přendejte do připravené formy a dejte péct asi na 30 minut. Špejlí si ověřte, že je korpus propečený.

Formu vyndejte z trouby, otočte dnem vzhůru a položte na plech. Korpus tak bude pomalu chladnout a zůstane vláčný. Po vychladnutí ořízněte boky formy a korpus opatrně vyklopte. 

Smetanový krém:
150 g mascarpone
150 g smetany ke šlehání 33%
200 g cream fraiche (nebo odkapané zakysané smetany)
cukr krupice dle chuti (měla by stačit 1-2 lžíce)
+ čerstvé ovoce – maliny, borůvky, ostružiny …..

Mascarpone, smetanu ke šlehání a cukr vyšlehejte do tuha. Pak opatrně už jen stěrkou vmíchejte cream fraiche (zakysanou smetanu).

Vychladlý korpus dvakrát vodorovně prokrojte, vzniknou vám tři pláty. Jednotlivé pláty korpusu promažte krémem a proložte kousky ovoce. Celý dort pak zvenku obmažte silnější vrstvou a ozdobte ovocem. Doporučuji nechat alespoň pár hodin rozležet, ideálně přes noc. 

Dort krájejte ostrým slabým nožem nahřátým v horké vodě. Po každém zakrojení nůž otřete.