Brownies jsem se chystala upéct už dlouho, ale pořád jsem nemohla najít ten správný recept. Tenhle mě zaujal použitím žitné mouky, kterou jsem ještě z části nahradila mletými ořechy. Brownies jsou krásně vláčné, absolutně čokoládové a velmi syté. Postačí i jeden malý kousek. 

Doporučuji použít opravdu kvalitní čokoladu s vysokým podílem kakaa. Zapomeňte na čokoládu na vaření, v lepším případě bude mít max. 30%.

Budete potřebovat:
2/3 hrnku žitné celozrnné mouky 
1/3 hrnku mletých vlašských ořechů
1 hrnek třtinového cukru
170 g kvalitní hořké čokolády min. 50% (použila jsem 50% a 72%)
113 g másla
3 vejce
1,5 lžíce holandského kakaa
1/4 lžičky soli
1 lžička mleté nebo rozpustné kávy
2 lžičky vanilkového extraktu

Máslo rozpusťte společně s čokoládou v mikrovlnné troubě, vmíchejte kakao a lžičku rozpustné kávy. Pokud použijete mletou kávu, vmíchejte ji až společně s moukou.

V jiné míse vyšlehejte vejce společně s cukrem do nadýchané pěny a spojte s čokoládovou směsí. Vmíchejte mouku, mleté ořechy, sůl a vanilkový extrakt. Případně přidejte mletou kávu.

Těsto nalijte do pekáčku 20 x 20 cm vyloženého pečícím papírem. Pokud použijete skleněnou formu, pečící papír není potřeba. Pečte v předehřáté troubě na 170 stupňů 30 – 40 minut. Je důležité brownies tzv. nepřepéct, aby zůstaly uvnitř krásné vláčné.

Po vychladnutí rozkrájejte, můžete podávat se lžící zakysané smetany nebo pikantní marmeládou.