Také máte rádi sladké snídaně? Nebo si dopřejete kousek sladkého spíš k odpolední kávě? Já můžu oboje. ke snídani mám ráda „kus buchty“, odpoledne nepohrdnu nějakým dortíkem. Ať už to máte jakkoliv, tahle bábovka se hodí pro obě možnosti. Je krásně vláčná, voňavá a plná ořechů. 

S přípravou potěším i ty lenivější pekařky, které neradi oddělují bílky od žloutků. Vejce se šlehají celá a postupně se přidává vše do jedné mísy. Přestože si většina lidí neumí představit bábovku bez másla, já radši používám olej. Bábovka je s ním dle mého názoru více nadýchaná a jemná. 

Tentokrát jsem těsto rozdělila do několika menších „báboviček“, které jsem si před časem pořídila a ještě nebyl čas je vyzkoušet. Klidně ale použijte klasickou formu na bábovku nebo chlebíček

Ořechová bábovka (středně velká forma):
100 g hladké mouky (pšeničné/špaldové)
50 g polohrubé mouky
2 lžičky prášku do pečiva
3 vejce, velikost M
130 g třtinového cukru
citronová kůra nebo pár kapek citronového oleje
80 g rostlinného oleje
150 g mletých vlašských ořechů
150 ml mléka

Troubu předehřejte na 180 stupňů, bábovkou formu vymažte a vysypte, jak máte ve zvyku. Já používám na vymazání směs oleje, tuku a mouky – viz. tip níže.

Obě mouky prosejte a smíchejte s práškem do pečiva. Vejce vyšlehejte při středním výkonu s cukrem do pěny, pak pomalu zašlehejte olej a přidejte citronovou kůru. 

Přisypte mleté ořechy, promíchejte. Pak střídavě přidejte mouku a mléko. Dobře promíchejte a nalijte do připravené formy. Těsto příliš nevyběhne do výšky, takže můžete bez obav naplnit do 3/4 formy. 

Dejte péct do vyhřáté trouby na 30-40 minut (v závislosti na velikosti formy). Špejlí si ověřte, že je bábovka propečená. Nechte ji chvilku chladnout ve formě, teprve pak překlopte na chladicí mřížku. 

Před servírováním můžete pocukrovat. Bábovka je skvělá hned po upečení, tak i další dny. 

TIP – Směs na vymazání formy

2 lžíce polohrubé mouky, 2 lžíce rostlinného oleje, 2 lžíce ztuženého tuku (změklého)

Všechno společně prošlehejte a směsí pomocí štětce vytřete celou formu. Zbytek směsi můžete uchovat v lednici pro další použití.