Jakmile je na receptu něco neobvyklého, ať už surovina nebo postup, mám potřebu ho vyzkoušet. Stejně tomu bylo i u této bábovky. Do těsta se přidává ušlehaná šlehačka, která v podstatě nahradí veškerý tuk. Takže žádné máslo ani olej. Pro některé z vás možná nic nového, pro mě určitě další zkušenost. 

Bábovka je vláčná, voňavá a krásně jemná. Asi bych ji přirovnala trochu k piškotovému těstu. Já jsem udělala jen základní variantu bez jakýchkoliv „přísad“ (samozřejmě s výjimkou rumu :)), klidně si ji ale obohaťte třeba o rozinky, ořechy nebo čokoládu. 

Musím ale přiznat, že jsem měla ještě jeden dobrý důvod, proč bábovku upéct. Pořídila jsem si totiž novou formu. Není to sice přímo bábovková forma, dala by se spíše nazvat formou na chlebíček, ale mě naprosto učarovala. Pokudformy Nordic Wareznáte nebo v lepším případě nějakou máte, určitě mi dáte za pravdu.

Formy se vyrábí v rozmanitých tvarech, některé se možná hůře vymazávají, ale jdou perfektně vyklopit. Kdesi jsem slyšela, že musíte dát pozor, aby se vám bábovka neskutálela ze stolu, protože z formy doslova vypadne. 

Šlehačková bábovka (menší forma ca. 1,4 litru):
3 vejce
160-180 g cukru krupice
190 ml smetany ke šlehání
225 g hladké mouky
2 lžičky prášku do pečiva
vanilkový extrakt
citronová kůra
rum

Troubu předehřejte na 170 stupňů, formu vymažte a vysypte, jak máte ve zvyku. Já jsem vymazala máslem a vysypala strouhankou. 

Vejce vyšlehejte společně s cukrem do husté pěny. Přidejte vanilkový extrakt a citronovou kůru.

Smetanu ušlehejte na volnější šlehačku a vmíchejte do vaječné směsi.

Nakonec po částech přidejte prosátou mouku smíchanou s práškem do pečiva. Podle chuti můžete přidat i trochu rumu. Dobře promíchejte a vlijte  do připravené formy.

Dejte péct do vyhřáté trouby na 20 minut, pak teplotu snižte na 160 stupňů a ještě další 20-30 minut dopékejte. Ověřte si špejlí, že je bábovka propečená.

Bábovku nechte ve formě mírně vychladnout, teprve pak překlopte na chladicí mřížku. 

Před servírováním pocukrujte. 

Formy Nordic Ware koupíte např. na Bonami.czKulina.czChefshop.cz i spousty dalších.