Posledních pár receptů bylo trochu složitějších na přípravu, tak doufám, že mi dnes odpustíte jeden hooooodně jednoduchý. Už si ani nepamatuji, kdy jsem žemlovku jedla naposledy a zda jsem jí někdy v minulosti vůbec dělala. Přestože mám sladké moc ráda, tak teplá sladká jídla k obědu moc nemusím. Proto jsem si tuhle žemlovku dala k snídani.

Urodilo se nám letos poměrně velké množství letních jablíček, tak se je snažíme zpracovat, jak nejlépe to jde. Maminka dělá povidla, zavařuje, suší křížaly … já se zase pustila do závinu, koláče a teď to téhle žemlovky. Jestli to tak půjde dál, nebudu moc jablka za chvíli ani vidět :))

Žemlovka s jablky:
6-7 rohlíků 
500 ml plnotučného mléka
2 vejce + 2 žloutky
2 lžíce cukru krupice
6-7 jablek, středně velkých
vanilkový cukr
skořice
rozinky máčené v rumu
sekané vlašské ořechy
máslo
rum, kokos

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Pekáček nebo jinou formu vymažte máslem a vysypte kokosem. Je lepší forma trochu vyšší, aby se to tam pěkně vešlo. Já jsem použila kulatou o průměru 26 cm, výška 6 cm a bylo to jen tak tak.

Rohlíky nakrájejte na šikmo na plátky. Jablka oloupejte a nastrouhejte na slabé plátky. 

Mléko dejte do misky, dobře v něm rozmíchejte vejce i žloutky, přidejte cukr. 

Plátky rohlíků postupně máčejte v mléku s vejci, nechte dobře nasáknout. Třetinu namočených rohlíků poskládejte na dno formy. Navrstvěte polovinu nastrouhaných jablek, posypte vanilkovým cukrem a skořicí. Posypte rozinkami a sekanými ořechy. 

Opět dejte vrstvu namočených rohlíků, na ně pak jablka a vše ostatní jako v první vrstvě. Zakončete poslední vrstvou z namočených rohlíků. Měli byste spotřebovat všechno mléko. Pokud vám trochu zbude, opatrně ho nalijte na žemlovku. 

Navrch položte plátky másla, můžete i pár ořechů, a dejte péct do vyhřáté trouby asi na 40-50 minut, až je vše hezky do zlatova. Já jsem v průběhu pečení zapnula spodní ohřev s horkým vzduchem, aby se mi žemlovka hezky opekla i ze spodu. Ve skleněné míse totiž dobře vidíte, jak je upečeno. Nicméně řiďte se svou vlastní troubou, každá peče trochu jinak.

Ihned po upečení pokapejte horkou žemlovku rumem. Před servírováním pocukrujte. Můžete podávat teplou, ale skvěle chutná i zastudena.