Velikonoce tu máme za pár dnů a tak je čas promyslet, co se bude péct. Vím, že ty letošní budou trochu jiné, ale o důvod víc, si je trochu zpříjemnit. Ať už si vyrobíte doma nějakou hezkou velikonoční dekoraci, budete s dětmi malovat vajíčka nebo jako v mém případě si upečete něco dobrého. 

Recepty na kynutý mazanec mám na blogu dva a oba určitě stojí za vyzkoušení. Nicméně ten tvarohový mě už delší dobu lákal a vzhledem k faktu, že droždí je teď tak trochu nad zlato, nebylo nad čím váhat. Tvarohový mazanec je snadný na přípravu a chuťově je možná i lepší, než ten kynutý. Díky tvarohu, který tam mimochodem není vůbec cítit, vydrží krásně vláčný několik dní.  
Klasický kynutý mazanec se před pečením nahoře nařezává do kříže. Dočetla jsem se, že u tohoto tvarohového se to nedoporučuje, protože těsto se pak obvykle rozjede do stran a mazanec praskne. Radu jsem poslechla, nenařízla, nicméně i tak mi mazanec trochu popraskal 

Tvarohový mazanec:
150 g změklého másla
150 g moučkového cukru (případně více dle chuti)
2 vejce + 1 žloutek
250 g měkkého tvarohu
500 g hladké mouky
15 g kypřícího prášku do pečiva
citronová kůra
rozinky máčené v rumu
sekané mandle
+ vejce na potření 

  1. Troubu předehřejte na 180 stupňů, plech vyložte pečícím papírem.
  2. Změklé máslo prošlehejte (utřete) společně s cukrem, pak přidejte vejce a žloutek. Po částech vmíchejte tvaroh a přidejte citronovou kůru. Přisypte prosátou mouku smíchanou s práškem do pečiva, rozinky a část sekaných mandlí. Vypracujte hladké a nelepivé těsto, ze kterého vytvarujte bochánek.
  3. Přeneste ho na plech, pomažte rozšlehaným vajíčkem a posypte zbytkem sekaných mandlí. Dejte péct do vyhřáté trouby na 40-50 minut, zhruba po 20-25 minutách snižte teplotu na 160 stupňů. Špejlí si ověřte, že je propečený. Mazanec nechte zcela vychladnout, pak zabalte do folie a nechte 1-2 dny rozležet. Před servírování můžete pocukrovat.