Tahle božská věc vznikla vlastně úplně náhodou. Vařila jsem totiž fazole na chilli con carne a pro úsporu času je dala do papiňáku. No, a samozřejmě jsem na ně zapomněla a převařila je. Do chilli už se mi nehodily, máme s manželem rádi, když jsou fazolky krásně na zkus, no zas jako správná hospodyně bych je vyhodila. Tak jsem je použila jako základ na krekry a nakonec se ten omyl fakt vyplatil, protože jsou výborné a budu je určitě péct často. Hodně mi připomínají jedny kupované, které občas bereme na ochutnávky do práce. Jen s tou cenou a zdravostí jsme u těch domácích absolutně jinde, že. 😉

Na 1 velký plech:

  • 400 g uvařených fazolí (použila jsem mungo)
  • 1 vejce
  • 100 g žitného rozkvasu (nebo 50 g žitné mouky a 50 g vody)
  • 100 g hladké pšeničné mouky
  • 50 g slunečnicových semínek
  • 50 g lněných semínek
  • sůl dle chuti

Fazole tedy uvařte do změknutí, no nebojím se říct, že na ně klidně můžete zapomenout jako já. 😀 Až vychladnou, slijte je od případné vody, přidejte vejce a rozmixujte na kaši. Tu pak zahustěte moukou a semínky (ty není třeba jakkoliv mixovat, budou krásně křupat). Dobře promíchejte.

Já jsem do receptu použila i zbylý rozkvas, který mi vzniknul při krmení kvásku, tak pokud máte přebytky, můžete jej tak stejně využít. Pokud kvásek nevlastníte, vůbec to nevadí, použijete jen kombinaci žitné mouky a vody. Kvásek v tomto receptu není potřeba, neboť těsto nijak nekyne.

Vzniklou hustou a mazlavou hmotu natřete na plech, který jste vystlali pečící podložkou nebo papírem. Snažte se rozetřít rovnoměrně a natenko, řekněme na sílu zhruba tak půl centimetru, možná se vám to podaří i méně a to bude jedině dobře.

Plech dejte do trouby rozpálené na 150°C (používám horkovzduch) na cca půl hodiny. Těsto se začne vysušovat, o což se ostatně snažíme. Poté můžete zvýšit teplotu na 180°C, aby se dozlatova upeklo – dejte mu přibližně další půl hodinky. Pečení je samozřejmě třeba uzpůsobit zkušenostem s vlastní troubou, nicméně cílem je těsto po celé délce i výšce vysušit, aby krekry krásně křupaly. I proto je důležité rozetřít těsto na plech rovnoměrně, aby nebyla část spálená a část ještě nepropečená.

Hotový plát těsta nechte vychladnout a poté nalámejte na krekry. Jste-li hodně trpěliví, možná se vám je podaří i nakrájet na pravidelné tvary, ale až tak moc na to nespoléhejte. 😀

Určitě se mě budete ptát i na trvanlivost. Mám aktuálně vyzkoušen týden, určitě při správném skladování (aby do nich nešla plíseň) vydrží o dost déle. Dokonce bych řekla, že za těch pár dní skladování získaly ještě více na chuti – ještě totiž o trošku více vyschly a krásně křupou.

Recept vznikl ve spolupráci s Grizly.cz, jejichž semínek mám plnou spíž a sypu je všude možně (občas i po stole, jak vidíte na fotce). 🙂

Dětská specifika:
Semínka jsou vzhledem ke své horší stravitelnosti tabulkově řazeny do kategorie od 2 – 3 let. Dalším problémem je pak i jejich vyšší náchylnost k plísním a žluknutí.
Luštěniny jsou obecně doporučovány od 1 roku, kdy už by dítě mělo být schopno je strávit.