Květákový quiche (od 1 roku)
Ať už na teplý oběd, studenou večeři nebo jako svačinu na cesty, quiche si určitě zamilujete. S květákem je to navíc experiment, který mi myslím vyšel na jedničku.
Na těsto:
- 330g hladké celozrnné mouky (lze pšeničnou i špaldovou)
- 170g másla
- 6g soli
- 1 velké vejce (nebo 2 malá)
- 60ml vody
Na náplň:
- půl květáku
- půl kelímku smetany ke šlehání
- 1 menší cibule
- 100g šunky
- 150g tvrdého sýra
- 2 vejce
- sůl, pepř, muškátový oříšek dle chuti
Z uvedených surovin vypracujeme těsto, které dáme vychladit do lednice. Mezitím si obereme květák na malé růžičky a na deset minut předvaříme. Polovinu uvařených růžiček odložíme stranou a druhou polovinu umixujeme spolu s polovinou kelímku smetany. K pyré přidáme na oleji osmahnutou cibulku a šunku, zbylý květák, 2 vejce, nastrouhaný tvrdý sýr a dochutíme solí, pepřem a muškátovým oříškem.
Těsto rozválíme na plát vysoký necelý centimetr, vyložíme s ním kulatou zapékací misku, kterou jsme předtím vymazali, propícháme na několika místech vidličkou a na pět minut předpečeme v troubě. Poté do něj nalijeme květákovou směs a pečeme dalších cca 35 minut na 170°C.
Dětská specifika:
smetana ke šlehání je vhodná od 1 roku, stejně jako cibule
tvrdý sýr některé tabulky dokonce doporučují od 2-3 let, vybírejte tedy kvalitní s nižším obsahem hůře stravitelných bílkovin
šetřete také muškátovým oříškem, který ve větším množství může mít halucinogenní účinky (nebojte se, v množství opravdu velkém 🙂
malým dětem se často nedoporučuje celozrnné pečivo (a tedy ani zde použitá mouka). Je to ze dvou důvodů: 1) Může být hůře stravitelné, 2) Výrobci jej často šidí, používají mouku bílou, a aby působilo více jako celozrnné, dohánějí barvu otrubami, které mají ostrou slupku a mohou způsobit problémy v trávícím traktu. Na příjem celozrnných potravin tedy dítě učte postupně, a jejich podíl ve stravě pomalu navyšujte, dokud se střevo nenaučí tento druh potravy zpracovávat. Pokud vaše dítě není na celozrnnou mouku zvyklé, použijte tedy klasickou bílou.