Byl na menu ve vegetariánské jídelně. Jenže kromě něj také spousta jiných stejně lákavých dobrot. Nakonec moje volba padla na bulguroto, ale zařekla jsem se už v oné jídelně, že jahelník si udělám doma. Snažila jsem se zůstat věrná vegetariánské myšlence, proto je s rostlinným mlékem, bez vajec i másla. Na chuti mu to ale neubírá. Tady je, onen vytoužený JAHELNÍK.

Na cca 4 – 6 porcí:

  • 200 g jahel
  • 200 ml rostlinného mléka
  • 100 ml vody
  • 4 menší jablka (či cca 250 ml přesnídávky)
  • libovolný sirup a skořice dle chuti

Jáhly opláchneme a alespoň dvakrát spaříme horkou vodou, aby ztratily hořkost. Do omytých jahel přidáme rostlinné mléko, vodu a nahrubo nastrouhaná jablka či přesnídávku. V případě potřeby dosladíme sirupem (či klasickým cukrem) a ovoníme skořicí. Hmotu promícháme – měla by tvořit poměr zhruba 1:2 (jáhly:tekutina). Já jsem přidala i zbytek meruňkového pyré a něco zrníček z vanilkového lusku.

Směs nalijeme do zapékací misky (lépe ji trošku vymazat, skvěle se hodí například přepuštěné máslo) a pečeme přikryté na 180°C zhruba 60 minut, dokud nebudou jáhly měkké. Pak opečeme ještě několik minut dozlatova bez poklice. 

Můžeme doplnit oříšky, medem, různým ovocem. Fantazii se meze nekladou. 🙂

Dětská specifika:
Výběr rostlinného mléka uzpůsobte věku dítěte – nejmenším dětem rýžové nebo vločkové, starší děti (od 2 let) již mohou mléka ořechová či občasně i sojové. I s kravským mlékem recept funguje (lze použít od 1 roku).
Jáhly jsou vhodné pro děti od 7 měsíců, totéž platí i pro jablka.
Pro menší děti není vůbec nutné jahelník doslazovat, sladkost jablek postačí.
Pozor na možnou alergickou reakci u skořice.