IMG_0941 (1)

Vegetariánská varianta české klasiky, která vás rozhodně nadchne svou jemnou oříškovou chutí. Patří mezi nejoblíbenější z mých receptů, a to jak u nás doma, tak i v domácnostech čtenářek 😉

Na 2 – 3 porce:

  • 1 velká plechovka cizrny (nebo adekvátní množství uvařené cizrny)
  • půl menšího pórku
  • 1 menší cibule
  • cca půl kelímku smetany ke šlehání
  • mletá červená paprika, sůl a majoránka dle chuti
  • olej dle potřeby

Na trošce oleje orestujeme na tenké nudličky nakrájený pórek a cibuli do lehce zlatova, zaprášíme mletou paprikou, majoránkou, osolíme a ještě lehce orestujeme. Přidáme plechovku cizrny včetně nálevu, půl kelímku smetany a pár minut společně provaříme.

IMG_0959 (1)


Poté část směsi rozmixujeme tak, aby se omáčka zahustila sama svým obsahem. Podáváme například s rýží, kuskusem, těstovinami či kouskem chleba.

Dětská specifika:
Cizrna je luštěnina s jemnou oříškovou chutí a jako taková by tedy mohla nadýmat. Obecně se luštěniny doporučují od 1 roku věku dítěte.
V základu receptu je také pórek a cibule. Zatímco pórek je možno podávat přibližně od třičtvrtě roku, cibule je o něco agresivnější a doporučuje se od 1 roku.
Smetana je pro vyšší obsah bílkovin taktéž doporučována od 1 roku.