Recept na cizrnový koláček z mého oblíbeného blogu od Šůši mám uložený už dlouho. Když jsem se na něj konečně dostala a prohlédla recept pořádně, zjistila jsem, že není úplně mimi-friendly. Takže jsem to prostě uplácala po svém. Od Šůši jsem se ale odrazila, takže jí vélký díky za tento famózní nápad na dort bez jediného gramu mouky.

Na koláč:

  •  1,5 plechovky cizrny (vychází to přibližně na 400g, ale jestliže zbytek cizrny neupotřebíte jinak, klidně použijte obě plechovky celé)
  • 3 vejce
  • 90g medu nebo libovolného sirupu (kdo je více na sladké, přidejte)
  • 50g kakaa holandského typu 
  • půl balíčku kypřícího prášku

Na krém:

  • 1 vanička tvarohu
  • 1 kelímek ricotty
  • med nebo sirup dle chuti

Nejprve je potřeba slít cizrnu od nálevu. Ten jsem ale nevylila do umyvadla jako obvykle, nýbž jsem si ho ponechala. Zjistila jsem totiž naprosto šokující informaci – prý se tato zázračná tekutina dá vyšlehat do pěny jako bílky. A fakt že jo! Takže pokud jste taky takoví experimentátoři, udělejte si z nálevu pusinky podle tohoto návodu. Já je moc neumím, tak si netroufám vám radit jak na ně, ale už jen to, že jsem to zkusila a opravdu to fungovalo, mě naplnilo neuvěřitelným pocitem blaha :)) Co teprve ti, kteří z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí jíst vajíčka.

Ale k věci. Cizrnu rozmixujte na kaši. Když do ní rozklepnete i vejce, bude se vám mixovat určitě mnohem lépe. Pak už zbývá jen vmíchat kakao, kypřící prášek a med (nebo sirup či cukr). Moje verze je skutečně co nejvíce osekaná od cukrů, aby byla co nejzdravější, proto pokud nepotřebujete cukry hlídat a jste více na sladké, trošku přidejte, aby byla hmota přesně podle vaší chuti. Pak už zbývá jen navrstvit do formy nebo malého pekáčku (použila jsem kulatou silikonovou formu o průměru 25cm) a upéct. Na 180°C přibližně 30 minut. Dortík mi na povrchu trošku popraskal, ale stejně jsem měla v plánu jej zahalit do krému, takže mi to vůbec nevadí. Navíc popraskal tak krásně roztomile, rustikálně :))

Krém je super tečka na tomto dortíku a navíc opravdu rychlovka. Smíchejte tvaroh, ricottu a med a navrstvěte na dortík. Nechte v lednici pořádně zatuhnout. Můžete při podávání ještě polít sirupem nebo udělat ovocný přeliv.

Dětská specifika:
Dezert řadím do kategorie od 2 let především kvůli obsahu kakaa, které je tabulkově doporučováno mezi 2. – 3. rokem. Je to především alergen, ale jako každý jiný se dá s jistou opatrností zařadit i dříve.
Ostatní suroviny (cizrna, med) jsou vhodné od jednoho roku.