Recepty

Šmakouní palačinky (od 1 roku)

[quads id=6]
[quads id=7]

Novinkou našeho jídelníčku je Šmakoun. Pro začátek jsem zvolila jeho sladkou variantu, která je pro děti podle mě lákavější, a protože kostička jako taková dceru moc neláká, snažím se ji účelně maskovat. Dneska se to myslím dobře povedlo. 🙂

Na cca 10 ks palačinek:

  • 100 g (1/2 balíčku) Šmakouna (lze použít ochucený i natural)
  • 1,5 hrnku celozrnné špaldové mouky (lze i klasiku)
  • 1,5 hrnku mléka (dětem plnotučné)
  • 2 vejce

Postup přípravy je v podstatě stejný, jako u klasických palačinek, jen do základu rozmixujte šmakouna s vejcem, poté až přisypte mouku a mléko, dokud nebude těstíčko husté jak má být. Případně správnou konzistenci dožeňte ještě troškou více mléka nebo mouky.

Smažila jsem na nepřilnavé pánvi zcela bez tuku a plnila jsem tvarohem a meruňkami (pozor, tvaroh jsou další bílkoviny). Náplň je ale samozřejmě zcela na vás a fantazii se meze nekladou. 😉

IMG_8847 (1)

Dětská specifika:
Šmakoun je vaječná bílkovina a ty jak známo v nadměrném množství zatěžují ledviny malých dětí. Od jednoho roku ovšem nevidím problém v nahrazení porce bílkovin (například z masa nebo vajec) právě porcí Šmakouna.
Pokud chcete v palačinkách ještě větší množství bílkovin (třeba pro větší děti či dospělé), můžete zdvojnásobit množství Šmakouna (použít tedy celou krabičku) a doplnit cca půl hrnkem vody či mléka. Recept by měl taktéž fungovat.
Malým dětem se často nedoporučuje celozrnné pečivo (a tedy ani zde použitá mouka). Je to ze dvou důvodů: 1) Může být hůře stravitelné, 2) Výrobci jej často šidí, používají mouku bílou, a aby působilo více jako celozrnné, dohánějí barvu otrubami, které mají ostrou slupku a mohou způsobit problémy v trávícím traktu. Na příjem celozrnných potravin tedy dítě učte postupně, a jejich podíl ve stravě pomalu navyšujte, dokud se střevo nenaučí tento druh potravy zpracovávat. Pokud vaše dítě není na celozrnnou mouku zvyklé, použijte tedy klasickou bílou.

[quads id=8]

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top