Palačinky ze žitné mouky (od 1 roku)
Tento recept jsem vytvořila už před časem, leč zapomněla jsem se s vámi o něj podělit. Dnes jsem ho dělala znovu a řekla jsem si, že by to byla škoda, neboť žitný lepek je mnohem lépe stravitelný a palačinky se tudíž dají považovat za zdravější variantu oproti těm klasickým 🙂
Na cca 6 palačinek:
- 1 vejce
- 1 hrnek (250ml) žitné mouky (lze i celozrnnou)
- 1,5 hrnku mléka
Postup na přípravu těsta vám myslím ani nemusím popisovat. Zkrátka postupně zpracujte vejce, mléko i mouku na polotekuté, typické palačinkové těsto. Smažte na rozpálené pánvi palačinky (v té mojí s kvalitním nepřilnavým povrchem to jde i zcela bez tuku).
Můžete je vyzkoušet s osvědčenou klasikou v podobě marmelády, povidel, tvarohu či oříškové pomazánky, ovšem výborně jim sluší i slaná varianta – vyzkoušela jsem například s kozím sýrem a rukolou, nebo se níže můžete podívat na jinou verzi se špenátem a sýrem.
Edit.: Protože se mi pod komentáři nahromadilo hodně takových, ve kterých si stěžujete, že se vám palačinky nedaří a nevěříte mi, že je možné je v pohodě udělat, natočila jsem vám k tomu video. A shrnuji ještě nejdůležitější poznámky:
- Na videu používám Předměřickou žitnou mouku, mám ale vyzkoušeno i z jiných (například z Babiččiny volby, Pernerky, z Naturalu…)
- Mléko používám plnotučné, ostatně jako do všech receptů (protože kravička žádné nízkotučné nedává ;), ale i tak si myslím, by to neměl být důvod, proč se vám palačinky nedaří, dají se totiž udělat i palačinky z vody).
- Vejce používám velikosti M, vždy kupuju jen podestýlková, ale život slepičky je asi také spíš otázka morálky než funkčnosti.
- Každá mouka funguje trošku jinak, některá je vymletá více, některá méně, některá je více celozrnná a některá třeba vůbec. Všechno toto má vliv na konzistenci těsta, proto si ji klidně dolaďte nad rámec receptu, tzn. pokud máte těsto příliš husté, nařeďte ho a naopak. Těsto by mělo být lehce tekuté, ne však příliš (správnou konzistenci byste měli vidět na videu).
- Často se ptáte také na to, jakou mám konkrétně pánev. Palačinková je značky Royalty Line, hluboká je i-premium stone od Tescomy.
- Pánev je potřeba mít dobře rozpálenou. Někdy jednu nebo dvě palačinky trvá, než se pánev rozpálí a palačinky jsou podle představ.
- Těsto rozlévejte na co nejtenčí vrstvu, nespálí se pak dříve, než se propeče.
- Neobracejte palačinku předčasně. Těsto na horní části se musí úplně propéct (tzn. na oko vyschne), až poté můžete palačinky obracet. Pokud to uděláte dřív, palačinku si roztrháte.
- Někdy to chce hold trošku grifu a nervů, než se to naučíte. Pro začátek můžete zkusit dělat menší palačinky, třeba i velikosti lívanců, než si správný postup vychytáte.
- Ale vážně to jde, vážně! 🙂
Dětská specifika:
Pro přítomnost celého vejce a kravského mléka řadím do kategorie od 1 roku.
I mimo výše uvedené suroviny si myslím, že děti minimálně do 1 roku by neměly vyloženě “mlsat” a měly by se nejdříve naučit správnému stravovacímu režimu.
V receptu jsem použila celozrnnou verzi žitné mouky, která může být hůře stravitelná, avšak na druhou stranu je zase zdravější. Pokud vaše dítě není zvyklé na celozrnné výrobky, můžete použít i necelozrnnou mouku.