Šly jsme s Kájou do lesa na houby. Jenže tam skutečně houby roste. Přinesly jsme ale aspoň hromadu ostružin, které jsme přetvořily v tenhle srdíčkový dezert. Ať už s nimi nebo bez nich, doufám, že i vám bude chutnat 🙂

Na formu o průměru 24 cm (určitě půjde i o něco jiný rozměr).

Korpus:

  • 250g (2 hrnky) ovesných vloček
  • 100ml mléka
  • 100g přepuštěného másla (jistě půjde i klasické)
  • 60g krystalového cukru

Tvarohové těsto:

  • 500g (2 vaničky) tvarohu
  • 250g (1 kelímek) ricotty
  • 2 vejce
  • 60g krystalového cukru
  • 150g ostružin (nebo jiného ovoce)

Vločky nejdříve nahrubo pomelte. Myslím si, že to není úplně nutné, proto pokud nemáte na čem nebo máte vločky jemné, můžete tento krok vynechat a recept by měl snad fungovat stejně, ale pro lepší udržení konzistence těsta mletí doporučuju. Smíchejte se změklým ghíčkem nebo máslem, přidejte cukr a mléko a vzniklé kašovité těsto rozprostřete do pečícím papírem vystlané dortové formy. Konzistence se nebojte, vločky mléko během pečení vypijí a udělají korpus. Dejte do trouby vyhřáté na 180°C a 15 minut předpečte.

Mezi tím si připravte tvarohové těsto. Smíchejte vaničkový tvaroh, ricottu, vejce a cukr. Ostružiny opláchněte a rozmixujte na pyré, které propasírujte přes sítko tak, abyste se zbavili pecek. Tvarohové těsto nalijte na předpečený korpus (na vychladnutí čekat nemusíte, jen buďte opatrní, abyste se o formu nespálili) a na něj nalijte ovocné pyré. Můžete buď jako já dělat kolečka, která pak tahem špejle v jednom směru přetvoříte na srdíčka, nebo můžete cik-cak tahy vidličkou vytvořit “barevnou bouři”, a nebo si zkrátka najděte vlastní způsob uměleckého vyjádření 🙂

Postup tvorby srdíček

Pečte stále při 180°C dalších 45 minut, ideálně v dolní části trouby. Pokud vám trouba peče více, překryjte formu shora alobalem, abyste si koláč nespálili. Před vytáhnutím z formy a podáváním nechte dobře vychladnout.

Dětská specifika:
Stejně jako většinu dezertů, řadím i tento už z principu do kategorie od 1 roku.
Tvaroh je doporučován od 1 roku kvůli vyššímu obsahu bílkovin, které mohou zatěžovat ledviny. O ricottě platí totéž.Mléko po tepelné úpravě od 1 roku, stejně jako celé vejce.
Ovesné vločky by v malém množství mělo umět strávit dítě okolo třičtvrtě roku věku.
U ostružin pozor na obsah hůře stravitelných pecek a také alergickou reakci.