S cuketou je tu recept na kdeco. Je i v každé druhé mojí polévce. Ale zjistila jsem, že tu není žádná, kde by cuketa nefigurovala vedle nějaké další zeleniny. A přitom ona si zaslouží prostor jen sama pro sebe. Takže tady je – cuketovka bez doprovodu 🙂

Na cca 4 porce:

  • 500 g cukety
  • 1 velká cibule
  • 2 – 3 stroužky česneku
  • 500 ml vývaru
  • hrst listů bazalky
  • sůl dle chuti

V hrnci rozpalte ghí (případně olej) a osmahněte v něm na hrubé kostky nakrájenou cibuli. Po chvilce přidejte i na plátky nakrájený česnek a společně dotáhněte do zlatavé barvy. Pak přihoďte cuketu nakrájenou na kostičky (loupat ji můžete, ale nemusíte), promíchejte a podlijte vývarem. Plamen stáhněte na mírné vaření, přihoďte bazalkové lístky, hrnec přikryjte poklicí a uvařte do změknutí. Délka vaření závisí na velikosti kostiček, na které jste cuketu nakrájeli, ale dlouho to netrvá – řekněme 10 minut.

Hotovou polévku rozmixujte na hladký krém, a to včetně lístků bazalky. Dochuťte solí a pokud máte rádi, můžete přidat ještě prolisovaný česnek. Je možné polévku zjemnit i troškou smetany, já jsem to ale neudělala a i přesto, že jinak máme smetanové polévky nejraději, jsme si velmi pochutnali.

Dětská specifika:
Sůl a koření používáme pro děti od 1 roku. Pokud budete vařit pro menší dítě, před dochucením jeho porci odeberte.
Bude-li polévka určena pro vysloveně malé dítě v začátcích příkrmů, vynechala bych i počáteční úpravu restováním a zvolila rovnou vaření.
Pozor také na horší stravitelnost česneku a cibule – tabulkově od 1 roku, nejdříve je dobré vyzkoušet je v tepelně upravené podobě a jednotlivě.