Batáty v jídle zajistí sladkou chuť a rajčata zase tu jemně kyselou. A čočka se sladkokyselou chutí, to přeci moc dobře známe. Jen tady jsme nemuseli použít ani gram mouky a jídlo máme o mnoho zdravější. 😉

Na 3 – 4 porce:

  • 160 g červené čočky (lze použít i jiný druh)
  • 220 g batátů (cca jeden ne moc velký kus)
  • 1 cibule
  • 1 plechovka rajčat
  • olej dle potřeby
  • sůl a kmín dle chuti

Čočku propláchněte a dejte vařit. Do hrnce k ní můžete přidat zároveň i na malé kostičky nakrájenou batátu (cca 1 x 1 cm). Vařte do změknutí obojího, trvat to bude tak 10 – 15 minut.

Cibuli nakrájejte na drobné kousky a v pánvi prohřejte malé množství oleje, na němž cibuli osmahněte do zlaté barvy. Poté přidejte uvařenou a scezenou čočku a batáty. Přidejte rajčátka z plechovky, promíchejte, dosolte a ochuťte drceným kmínem. Ten zároveň pomůže, aby čočka byla pro prcky lépe stravitelná.

Batáty můžete v pánvi vidličkou i lehce rozmačkat, aby se jejich sladká chuť lépe dostala do celého jídla. Přirozeně tak jídlo osladíte, aniž byste museli použít cukr, nicméně pokud máte raději čočku sladší nebo jste třeba měli více kyselá rajčátka, můžete dle chuti dosladit třeba datlovým sirupem.

Doporučuji servírovat s kouskem kvalitního kváskového chleba, který dopomůže tomu, aby bílkoviny z luštěnin byly plnohodnotné.

Dětská specifika:
Loupaná červená čočka je vhodná pro děti od cca třičtvrtě roku. Neloupaná a klasická o něco později.
Rajčata jsou taktéž tabulkově doporučovány od 1 roku.
Jestliže však vaše dítě tráví tyto potraviny bez obtíží, měl by být recept vhodný i pro děti mladší jednoho roku (samozřejmě bez použití soli a dochucovadel).