Kuchařka Máma v kuchyni 2 má v závěru speciální kapitolu, ve které najdete recepty pro různé příležitosti během celého roku. Najdete tam třeba vánoční cukroví, velikonočního beránka nebo letní sirupy. Důležitou událostí roku je bezpochyby i oslava narozenin, těch prvních obzvláště. Na dort pro ročního prcka jsou kladeny vysoké nároky, ve kterých vy často tápete a na vhodný dort se ptáte, proto jsem se rozhodla exkluzivně recept z kuchařky uvolnit i na blog, aby byl přístupný pro všechny maminky, které hledají dort k narozeninám, který bude nejen vhodný pro roční dítě, ale bude zároveň chutnat i dospělým. A těm opravdu taky chutná! 😉😊

Na korpus (do malé dortové formy – cca 18 cm):

  • 2 zralé banány
  • 2 jablka
  • 2 vejce
  • 150 ml oleje
  • 200 g hladké mouky (může být i špaldová)
  • 1 bezfosfátový kypřící prášek

Na krém:

  • 3 zralé banány
  • 2 velké kelímky jogurtu (2x 500 g)
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • libovolné vhodné ovoce na ozdobu

Krém u tohoto dortu je z překapávaného bílého jogurtu, což je úprava, která trošku déle trvá. Počítejte tedy s tím, že je potřeba začít minimálně o jeden den dříve, kdy smícháte dva bílé jogurty a nalijete je do cedníku vystlaného plátýnkem či čistou látkovou plenou. Cedník postavte na hrnec tak, aby mohla tekutina bezpečně odkapávat do něj, přiklopte poklicí či mikrotenovým sáčkem a dejte na 24 hodin do lednice. Za tuto dobu by měl jogurt zhoustnout na pevný krém a vy můžete začít péci korpus.

Jablko oloupejte a nastrouhejte na struhadle na jemných slzičkách, aby spíše než kousky vytvořilo něco jako kaši nebo pyré. Banán oloupejte a taktéž rozmačkejte na kaši. V míse ovoce vymíchejte společně s vejci, olejem, kypřícím práškem a moukou v těsto, které má podobnou hustotu jako třeba bábovkové. Pečte v troubě vyhřáté na 180°C přibližně 30 minut, případně déle, dle zkušeností s vlastní troubou.

Překapaný jogurt smíchejte se třemi dobře rozmačkanými banány a případně i lžící citronové šťávy, aby neměl tendenci černat. Dobře vychlaďte.

Hotový korpus rozpulte, promažte polovinou krému (případně můžete promazat i marmeládou nebo přidat kousky ovoce), přiklopte a zbylým krémem namažte také shora. Dále zdobte dle vlastních představ různými druhy ovoce, o kterém víte, že prckovi chutná a zároveň je bez problémů snáší. Všechno nejlepší k narozeninám! 🙂

Dětská specifika:
Dort k prvním narozeninám zpravidla bývá také první větší pochoutkou, se kterou se dítě setkává. Pokud vaše dítě doposud nepotkalo bílý cukr, smetanu, tvaroh či celozrnnou mouku, nedoporučovala bych mu tyto suroviny dávat ani do prvního dortu. S novými chutěmi začínejte vždy postupně a v malém množství.
Celozrnná mouka je lepší vzhledem ke své vyšší nutriční hodnotě, zvažte však schopnost střev vašeho dítěte celozrnné potraviny strávit (určitě tedy nedoporučuji minimálně do 1 – 2 let).
Tvaroh, smetana, mascarpone a další mléčné výrobky s vyšší tučností a také vyšším obsahem bílkovin mohou zatěžovat ledviny a také projímat, není tedy dobré je volit na první ochutnávku prostřednictvím krému v takto vysoké míře.
Dort jsem se snažila vyladit co nejvíce tak, aby splňoval příšná kritéria pro nejmenší strávníky, zároveň ale aby chutnal i zhýčkanějším jazýčkům dospělých. Přesto, pokud zastáváte názor, že “pro jednou se nic nestane” a také že “narozeniny jsou jen jednou do roka a je potřeba si je užít”, váš postoj chápu a přeju, abyste si oslavu skutečně užili. Dejte však pozor na nevyzkoušené, alergenní, projímavé či jiným způsobem nevhodné potraviny, které vaše dítě ještě nepoznalo a na oslavě bude mít tendenci konzumovat ve vyšší míře, abyste si místo hezkých chvilek nezadělali na ty náročnější.