Proč hurá dort? No, to se tak jednou připravujete na to, že na oslavu jdete až za tři dny, načež se nečekaně změní plány a oslava se posune ještě na dnes odpoledne. A vy nemáte čas nechat odležet dort ani ztuhnout krém, domácnost toho navíc ani na dort moc neposkytuje… Tak uplácáte hurá dort a nakonec je to tak dobrý, že to musíte sepsat i na blog. 🙂

Ještě než začnete péct korpus, namočte si 150 g meruněk do vody a nechte odstát, zatímco budete dělat ostatní práce na dortu. Jak meruňky použít se pak dozvíte v postupu později.

Vymýšlet korpus a riskovat s nějakými pokusy, na to nebyl tohoto dne čas, chtěla jsem navíc pro oslavenkyni něco z mandlí, proto jsem šla na jistotu k Marcelce z Pradobroty a drze korpus opsala právě od ní, protože vím, že její dorty jsou prostě jistota, která se vždy podaří a chutná. S dovolením tedy vkládám její recept a postup na korpus:

Na malou formu 21 cm:

 • 5 velkých nebo 6 menších vajec
 • 150 g cukru krupice
 • 50 g másla
 • 80 g mletých mandlí nebo mandlové mouky
 • 50 g hladké mouky
 • 20 g holandského kakaa
 • 2 lžičky prášku do pečiva

Troubu začneme roztápět na 180°C (horkovzduch na 160°C). Máslo si rozpustíme a necháme chladnout.

Formu na dort o průměru 21 cm vyložíme dno pečícím papírem, zapneme do obruče a boky necháme holé (těsto se díky tomu nalepí na obruč a korpus je pak hezky rovný na bocích).

Bílky oddělíme od žloutků. Bílky dáme do mísy, přisypeme maličko soli a začneme šlehat sníh. Když je sníh polotuhý, po částech a za stálého šlehání do něj přisypáváme cukr až do spotřebování. Pak došleháme do tuhého sněhu, který na metlách tvoří špičky.

Šleháme dál a po jednom přidáváme žloutky – každý necháme zašlehat a teprve pak přidáme další. Po žloutcích přilijeme (stále za šlehaní) tenkým pramínkem zchladlé máslo. Šlehač vypneme.

V jiné míse smícháme mleté mandle, mouku, kakao a prášek do pečiva a tuto směs přidáme k našlehanému vaječnému těstu a stěrkou zamícháme.

Těsto nalijeme do formy na dort, rozetřeme směrem k bokům, aby veprostřed zůstal trošku důlek a dáme péct do rozehřáté trouby. Pečeme asi 40 minut, dokud zapíchnutá špejle nevyjde z dortu suchá.

Korpus vyndáme z trouby a dáme ho cca na 30 minut chladnout na mřížku. Pak nožem odřízneme korpus od boků formy, odendáme obruč, odstraníme dno a necháme na mřížce zcela vychladnout.

S krémem už to bylo trošku složitější. Neměla jsem doma moc mléčných výrobků a zároveň jsem ani neměla čas nechat si ztuhnout ganache nebo něco podobného, neměla jsem navíc ani moc ovoce a to které ano, chtěla jsem si nechat na ozdobu. Musela jsem tedy vymyslet něco, co jej nahradí a zároveň nepoteče, a vytvořila jsem tedy tento krém:

 • 150 g sušených meruněk (kupuji nesířené)
 • 1 přesnídávka (zkoušela jsem s jablečnou a jahodovou, ale jistě se hodí i jiná)
 • 2 lžíce marmelády
 • 2 lžíce libovolného sirupu
 • 2 lžíce vody (nebo rumu)

Namočené meruňky slijte od vody a dejte do mixéru. Přidejte přesnídávku a marmeládu a rozmixujte na husté pyré. Mělo by být dostatečně pevné na to, aby ve slabší vrstvě udrželo na dortu – proto doporučuji přidávat přesnídávku postupně, aby se náhodou nestalo, že bude náplň příliš tekutá a dort vám bude padat.

Vychladlý dort rozkrojte – doporučuji udělat prokrojení více, dort totiž lépe nasaje vrstvy krému a nebude suchý. Já jsem dělala prokrojení dvě, tedy tři patra korpusu.

Sirup (použila jsem na to jablečný punč od Sonnentoru, který je z jablečného koncentrátu, bez cukru a chuťově se skvěle hodí ;)) smíchejte s vodou či rumem a tímto “rozvarem” pocákejte shora rozkrojenou část dortu. Poté natřete část ovocné směsi a přiklopte dalším korpusem. Ten opět pokapejte a potřete krémem. Horní vrstvu již natírat a pokapávat nemusíte – záleží na tom, jak ji budete zdobit. Pokud chcete dělat polevu z čokolády, není už potírání potřeba. Ozdobte dle vlastní fantazie.

Takový dort je v podstatě připravený k jídlu ihned po dokončení, protože díky sirupu a ovocné náplni je krásně vláčný a nemusíte tedy čekat na to, až se odleží krém. Zároveň je to dort, který uděláte i z mála – když doma nic moc není a nebo nemá čerstvé ovoce sezónu (my maminky prosincových dětí to dobře známe :)).