Domácí sýr a křup (od 1 roku)

Existence této “pochoutky” byla mému dítěti až do doby školní docházky neznámá, a je tedy pravda, že ani teď po mně její nákup v obchodě nevyžaduje, ale samozřejmě se ráda rovná se svými vrstevníky, kteří podobné věci do školy na svačinu nosí. Vymyslela jsem tedy svoji vlastní domácí verzi a asi nemusím srovnávat, jak moc je ta moje kvalitativně lepší. 😉
Na křup (cca 80 malých tyčinek, 2 plechy):
- 200 ml vody
- 20 g čerstvého droždí
- 50 ml oleje
- 100 g žitné mouky
- 250 g hladké celozrnné špaldové mouky
- sůl dle chuti
Na sýr:
- 100 g vaničkového tvarohu
- 100 g zakysané smetany
- 50 g tvrdého sýra typu gouda
- 1 lžíce panenského oleje
V lehce teplé vodě (opravdu dávejte pozor, aby nebyla příliš horká a nezabila kvasinky) rozmíchejte nadrobené droždí. Poté přidejte olej, sůl a mouku a zpracujte v lehce gumové a dobře tvárné těsto. Pokud by konzistence nebyla správná a těsto lepilo, je možné, že vaše mouka saje trošku jinak – nebojte se tedy konzistenci doladit tak, aby se vám s těstem dobře pracovalo.

Na pomoučeném vále tvořte z těsta tenoučké válečky. Doporučuji o síle zhruba jako tužka, a klidně i ještě o něco tenčí, tyčinky totiž při pečení hodně nabydou na objemu. S jejich růstem počítejte i při skládání na plech a nechte mezi nimi tak aspoň centimetr prostoru.
Pečte v troubě rozpálené na 180°C, u mě na horkovzduchu to trvalo přibližně 12 minut, nicméně dolaďte podle zkušeností s vlastní troubou. Doporučuji péct do opravdu tmavě zlatavé barvy, aby se tyčinky dobře propekly a opravdu udělaly “křup”, protože pokud je nedopečete, budou spíše měkké (dobré ale stejně).

Sýr nastrouhejte najemno a smíchejte s tvarohem a zakysanou smetanou, do které jste kápli i kvalitní panenský olej. V případě chuti dosolte, ale podle mého názoru slanost sýra bohatě postačí. Můžete obměnit třeba i česnekem či bylinkami.
Dětská specifika:
Sýrová složka je vzhledem k obsahu bílkovin a také soli vhodná pro děti od 1 roku.
Tyčinka je na vašem uvážení i o něco dříve, menším dětem bych z ní případně vynechala sůl.
Celozrnná mouka je lepší vzhledem ke své vyšší nutriční hodnotě, zvažte však schopnost střev vašeho dítěte celozrnné potraviny strávit (určitě tedy nedoporučuji minimálně do 1 – 2 let). Místo celozrnné mouky můžete použít bílou a recept by měl i přesto fungovat.